Вишня непогано переносить посуху, морозостійка, скороплідна, добрий медонос. Без її листя не обійтися при засолюванні огірків. А який аромат стоїть під час її цвітіння! У її плодах міститься удвічі більше, ніж у яблуках, такого важливого елемента, як залізо, наявна фолієва кислота (вітамін В6), яка разом із залізом бере активну участь у процесах кровотворення. Нестача одного з них може призвести до недокрів’я.
З лікувальною метою використовують кісточки, плодоніжки, пагони, листя, клей і сік вишні. Пагони і листя заготовляють у травні, а плоди, кісточки, плодоніжки збирають у липні—серпні.
Плоди вишні застосовують у народній медицині. Це дієтичний продукт, що сприяє поліпшенню апетиту і травленню. Втамовує спрагу, має антисептичну, відхаркувальну і проносну дії. Емульсію з кісточок вишні, відвари плодоніжок застосовують як сечогінний засіб і рекомендують для лікування хворих суглобів.
Відвар із гілок вишні відомий своєю протипроносною дією при хронічних колітах. Також відвар гілок і плодоніжок застосовують при набряках, менструальних кровотечах, дизентерії. Свіже листя, відварене у молоці, ефективне при жовтяниці різного походження, а тампони з нього — при зовнішніх кровотечах.
Вважається, що вишня заспокійливо впливає на центральну нервову систему, має протисудомною дію. Колись лікарі застосовували її відвар при психічних захворюваннях й епілепсії. А ще — за тривалих закрепів, пропасниці.
До речі, плодоніжки вишень заготовляють на експорт! Зарубіжні фірми охоче закуповують їх, а ми дозволяємо собі розбазарювати найціннішу сировину. Тож хочу запропонувати кілька рецептів.
При порушеннях сольового обміну і подагрі лікарі рекомендують уживати ягоди вишні з молоком.
Молоді пагони вишні допомагають при хронічних колітах, атонії кишечника й проносах. Настій готують із 2– 3 столових ложок подрібнених нездерев’янілих пагонів на 0,5 л окропу. Пити без обмежень замість чаю.
Засіб від жовтяниці. Жменю свіжого листя вишні прокип’ятити 3–4 хв. в 1 л молока, настояти, процідити, приймати по склянці через кожні 2–3 год.
У разі носових кровотеч рекомендують на 10–35 хв. вставляти в ніздрі марлеві тампони з подрібненим свіжим вишневим листям.
Плодоніжки вишень, що зазвичай викидають, використовують у народній медицині як сечогінний засіб. Для відвару взяти 2 чайні ложки сухих подрібнених плодоніжок, залити 0,5 л окропу, варити на слабкому вогні 15 хв., настояти 1–2 год., процідити. Приймати по чверті склянки 3–4 рази на день.
За тривалих менструацій столову ложку плодоніжок залити склянкою окропу, прокип’ятити 5 хв., настояти 1 год., приймати по 1/3–1/2 склянки 3–4 рази на день.
Кісточки вишні також є ефективним сечогінним засобом. Настій готують із 2 чайних ложок подрібнених кісточок на 0,5 л окропу. Настоюють 50 хв. і приймають по 0,5 склянки 2–3 рази на день.
У разі виразки шлунка і дванадцятипалої кишки 10 г подрібнених коренів залити склянкою води, варити 5 хв., настоювати 1 год., процідити. Приймати за 20–30 хв. до вживання їжі 1/4–1/3 склянки 3–4 рази на день.
При порушенні обміну речовин, артриті, подагрі, атеросклерозі протягом сезону корисно пити сік вишні по 1–2 склянки на день.
Однак вишневі кісточки у великій кількості можуть спричинити отруєння. Вони особливо небезпечні тим, хто має кишкові розлади, за переважання гнильних мікробів у кишківнику. Таким хворим необхідно уникати споживання плодів з кісточками. А от іншим вживати ядра з кісточок при подагрі і сечокам’яній хворобі можна в невеликій кількості і обов’язково під контролем лікаря.
Іван ПІВЕНЬ.