Перше, що слід ураховувати при висадці розсади перцю у відкритий ґрунт, — це його теплолюбність. Приміром, помідори мені іноді доводилось висаджувати дуже рано (розсада переростала). Сусіди посміювались, що загинуть. Однак навіть за приморозків, помідори виживали.
А от перець такого не пробачить. Його ріст припиняється за температури нижче 11–13 градусів, а від зниження до мінус 1 градуса молоді рослини гинуть. Також перець потребує багато світла. Якщо сонця мало, витягуватиметься. Чутлива ця культура і до родючості ґрунту. Він має бути поживний та легкий за механічним складом. Хороші попередники для перцю — бобові й баштанні культури, огірки, цибуля, капуста, погані — пасльонові, бо мають ряд спільних хвороб. В ідеалі ділянку під перець бажано підготувати восени, після збирання врожаю попередньої культури. Підготовка полягає у ретельному вибиранні рослинних решток та перекопуванні ґрунту. Слід внести на 1 кв. м 30–50 г суперфосфату, 50–80 г деревного попелу та 5–10 кг перепрілого гною. Свіжої органіки перець не виносить.
За 10–14 днів до висадки розсади у відкритий ґрунт я її загартовую: спочатку відчиняю ненадовго кватирку, потім виношу рослини на терасу, захищаючи від прямого сонячного проміння.
Висаджую розсаду в 60-денному віці. На цей момент вона повинна мати 7–10 листочків, тонке стебло заввишки 14–16 см і добре розвинену кореневу систему. Кущики розташовую на відстані 60×30 см. Рослини виймаю з касет із грудкою землі. Щоб легко виймати, за день-два до посадки добре поливаю. У лунки перед посадкою наливаю воду і висаджую розсаду на 1–1,5 см глибше кореневої шийки. Землю біля коренів слід добре ущільнити.
Мало не забула важливу деталь: висаджувати розсаду краще в другій половині дня або за хмарної погоди.
Мої перчики плодоносять до пізньої осені — намагаюсь підбирати сорти з різними строками достигання. На відміну від розсади, дорослі кущики витримують нетривалі приморозки. Не забувайте, що перець схильний до перезапилення.
Світлана ГУРЗАН.