Паркан із євроштахетника (металоштахетника) можна назвати відносно новим, і він стає дедалі популярнішим. Але, як і інші види огорожі, має як переваги, так і особливості, які варто взяти до уваги.
Сучасний металоштахетник — це профільована оцинкована смуга, що має захисне полімерне покриття, товщиною близько 0,5 мм. Для міцності та стійкості її наділяють ребрами жорсткості. Вигляд має як і дерев’яна штахетина, тільки з металу, а тому значно практичніша та надійніша. Ось із неї і виготовляють паркани. Залежно від способу виробництва є такі види штахетин: холодно- і гарячекатані, а також гнуті. Ціна — від 25 грн за погонний метр. Переваги паркана з євроштахетника такі:
довговічність і міцність;
висока естетичність;
стійкість до корозії, перепадів вологості та температури;
широка кольорова гама (може імітувати дерево чи інші поверхні);
хороша провітрюваність (на відміну від профлиста, який виготовляють із подібного матеріалу);
невелика вага;
хороше поєднання з іншими будівельними матеріалами;
зручність у ремонті. Якщо якась зі штахетин буде пошкоджена, достатньо її замінити, а не міняти всю конструкцію чи секцію паркана.
Кожну планку потрібно прикріпити чотирма саморізами (два на нижній поперечині, і два не верхній). В процесі кріплення потрібно подбати про те, щоб відстань між штахетинами та їх висота були ідеально рівними.
Спочатку потрібно встановити опори. Відстань між ними залежить від висоти паркана і може бути 1,5–2,5 м. Потім за допомогою зварювання або кріплення монтують поперечні труби (зазвичай дві, хоча може бути й три), до яких фіксуватимуться штахетини. Відстань між ними залежить від бажання господаря, але зазвичай її роблять не більше 5 см. Перш ніж купувати матеріали, потрібно прорахувати, якою буде ця відстань, щоб точно визначитись, скільки опор та штахетин потрібно. Верх можна зробити не рівним, а у вигляді хвиль. Каркас важливо обробити антикорозійним розчином, і лише після цього кріпити штахетини.
Легкі паркани роблять без фундаменту. Для цього між поверхнею ґрунту та нижнім краєм штахетин залишають невелику відстань. Така огорожа має легкий і вишуканий вигляд, не створює враження замкнутого простору, не затінює ділянку. Штахетини також можна поєднати з деревом, цеглою, бетоном. На відміну від профлиста, такий паркан не розхитується при вітрі. А на відміну від дерев’яних парканів, не потребуватиме періодичного фарбування. Щоб він не проглядався, можна зробити двостороннє шахове заповнення. Спочатку на одному боці поперечин монтують лицьовий ряд штахетин, а потім на другому в шаховому порядку — зворотний (див. рис.). При цьому паркан не проглядатиметься, але водночас буде добре вентилюватись. Найоптимальніша висота огорожі — 1,8 м.
Важливий нюанс! Верхні краї штахетин бажано завальцювати. Це виключає травми в процесі монтажу, робить паркан безпечним для дітей і тварин. Можна обрати П-подібний профіль, дуже гарний вигляд має й заокруглений.
Купуючи євроштахетини, звертайте увагу на гарантію, яку дає виробник.
Василь ГЕРАСИМОВ.
.