Красива кімнатна рослина з великими колосоподібними суцвіттями яскраво-жовтого кольору, схожими на золотаві «шишки», називається пахістахіс жовтий. Належить до родини акантових, має великі, трохи зморщені темно-зелені яйцеподібні листки, стрункі, схожі на свічки суцвіття завдовжки до 12 см з яскраво-жовтими приквітками та маленькими білими квіточками з двогубим віночком.
Пахістахіс цінують за оригінальність суцвіть, тривале квітування (за достатньої вологості та регулярного підживлення — з весни до осені). Любить світлі, сонячні місця, влітку — тепло (18—20 градусів), узимку — прохолоду (не холодніше 12 градусів). Вологолюбний, особливо в період активного росту і квітування. Влітку полив має бути рясним, узимку — помірним. Пахістахісу потрібна підвищена вологість повітря та регулярне обприскування.
Рослину слід обрізувати для підтримання декоративності й омолоджування. А обрізані пагони вкорінюють. Для формування компактного кущика прищипують відростаючі пагони. Формувати кущ і вкорінювати живці можна протягом усього року, але найкращий період — весна й літо.
Пересаджують його навесні у субстрат із листяного, дернового ґрунту, перегною, торфу і піску в рівних пропорціях. Для більшої декоративності в горщик краще висаджувати по 2—3 укорінені черешки. Росте доволі швидко, тож улітку, можливо, потрібна буде перевалка в більший горщик. Щоб квітування було тривалим, рослину слід 2—3 рази на місяць підживлювати, чергуючи органічні й мінеральні добрива низької концентрації.
Пахістахіс доволі стійкий до хвороб та шкідників. Інколи уражується борошнистою росою, внаслідок чого листя деформується і засихає. Якщо воно скручується, дрібнішає, світлішає, жовтіє та опадає, це може бути зумовлено браком світла і води, низькою вологістю повітря, протягами.
Після 2-річного віку нижня частина рослини може оголюватися. Це природний процес, тож для омолодження слід провести обрізування, а відділені пагони вкорінити.
Головні вимоги до вирощування пахістахісу — багато світла і правильний догляд.
Любов ШТУРМАК, завідувач лабораторії квітникарства Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді.