НАВІЩО ЦЕ РОБИТИ ВОСЕНИ
1. Білі стовбури відбивають сонячні промені (зимове сонце досить підступне, особливо в період відлиги), а це – профілактика опіків на корі.
2. Побілка захищає від перепадів температури, а отже, від розтріскування кори, через що з’являються морозобоїни.
3. Правильний склад побілки знищує спори шкідливих грибків.
ЯК БІЛИТИ
Білити можна лише дорослі дерева, попередньо очистивши стовбури від лишайників, мохів, яйцекладок шкідників. До 4–5 років кора рослин ніжна – побілка закупорює її пори. Тому молоді деревця краще обв’язувати тканиною, мішковиною.
Біліть не тільки сам штамб (стовбур), а й основи скелетних гілок, особливо ретельно – місце, де гілка відходить від стовбура.
КОЛИ
Оптимальний термін – завершення листопаду та плюсова (хоча б 2 градуси) температура повітря. І добре, якщо вже не очікуються затяжні дощі.
ЧИМ
1. Готуємо побілку власноруч. У 10 л води розмішайте 2 кг свіжогашеного вапна, 300 г мідного або 500 г залізного купоросу. Наприкінці можна додати ст.л. карболової кислоти, щоб ще й відвадити зайців із мишами.
2. «Дідівський» спосіб. Розмішайте 2 кг вапна, по 1 кг глини та коров’ячого гною, 250 г мідного купоросу та помажте стовбури.
3. Акрилова побілка (як і водоемульсійна) останнім часом стає популярною в господарів. Вона чудово тримається на стовбурі. До складу включені протигрибкові та бактерицидні речовини.
4. Водоемульсійна. Ефективна від морозів та сонячних опіків. Але до неї бажано додати мідний купорос (200–300 г на 10 л), щоб ще й від хвороб захищала.
Аби відлякати від дерев зайців, додайте до вапняного розчину трохи порошку сушеної чемериці Лобеля.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.