Кажуть, що пенсійний період — це захід життя. Але ж захід теж може бути красивим, і ним теж милуються. Як зробити цей час активним і насиченим, зберегти сили та здоров’я, ми попросили розповісти Оксану ПРИДАТКО, психолога, психотерапевта Київського міського центру громадського здоров’я.
УНИКАЙТЕ ГНІТЮЧОГО СТАНУ
Після 60–65 років, коли люди виходять на заслужений відпочинок, у багатьох може виникнути відчуття непотрібності, безпорадності, втрати сенсу життя. Позбавлені спілкування, яке було раніше, вони болісно переживають ізоляцію від світу.
Загалом люди з віком змінюються. Під тиском певних обставин і стресів можуть набувати рис характеру, яких не було досі. Тяжка втрата, зміна звичного способу життя, хвороби — все це робить їх дратівливими, іноді нестерпними. Треба намагатися подолати власний егоїзм і пам’ятати, що літня людина, яка постійно скаржиться і вимагає багато уваги, викликає неприязнь до себе. Коли поганий настрій не змінюється, треба звертатися до лікаря. Депресія є проблемою, яку потрібно контролювати.
НЕ ДОКУЧАЙТЕ РІДНИМ ПОРАДАМИ
Якщо людина дієздатна, на пенсії з’являється багато шансів реалізувати свої можливості та захоплення. Можна влаштуватися на роботу, допомагати дітям чи онукам, які живуть поряд, більше часу приділяти домашнім справам. Вільний час — це найбільше досягнення пенсіонерів. Безумовно, вони мають безцінний життєвий досвід і можуть його передавати іншим. Але треба пам’ятати, що постійні зауваження, повчання сприймаються рідними дуже боляче й нерідко псують стосунки. Намагайтеся побудувати взаємини з родичами так, щоб не набридати їм і водночас бути затребуваними. Сприймайте, як належне, той факт, що діти зайняті роботою, онуки — навчанням. Вони не можуть приділяти вам багато вільного часу.
СТВОРІТЬ СВОЄ КОЛО СПІЛКУВАННЯ
Дуже важливо створити саме своє коло спілкування. На жаль, багато хто обмежується тим, що виходить у двір і спілкується лише з тими, хто є там.
Звісно, хотілося б, аби в Україні створювалися громадські чи соціальні організації, де займалися б дозвіллям пенсіонерів. У деяких містах, зокрема й у Києві, є Університет третього віку, в якому літні люди навчаються танцям, комп’ютерній грамотності, мовам, для них організовують походи та екскурсії. Університет має досить розгалужену мережу цікавих послуг. Ця ініціатива могла б захопити всю Україну. Було б дуже корисно, аби незалежно від місця проживання люди мали можливість безкоштовно навчатися, залучатися до різних груп — співу, танців. Зараз є різні можливості для тих, хто бажає більше рухатися, знайомитися, спілкуватися. Щоправда, за відсутності інтернету важче знайти однодумців. Тому корисно оволодіти ґаджетами. Неправда, що люди літнього віку не можуть навчитися користуватися ними. А допомогти їм у тому можуть діти, внуки.
ДОТРИМУЙТЕСЬ ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ
На старості років люди бояться стати тягарем для близьких, дедалі більше відчуваючи проблеми, які залежать від багатьох факторів — генетики, способу життя, стресів, спричинених зокрема і втратою дружини або чоловіка. Питання здоров’я загострюється. Щоб протидіяти старінню організму, треба, в першу чергу, стежити за харчуванням, яке має бути раціональним, насиченим калоріями, але відповідати віку і можливостям організму. Не можна вживати багато вуглеводів, м’яса. Варто виключити зі свого раціону смажену їжу, сіль, не вечеряти на ніч.
Подбайте ще про одну складову здорового способу життя — рухову активність. Тепер маєте вільний час для скандинавської чи просто спортивної ходьби. Є немало людей, які охоче поділяться досвідом. Багато позитиву можна отримати й від танців — і морального, і фізичного.
Дуже важливо в цьому віці тренувати свій мозок. Вивчайте мови, навіть на першому рівні, співайте пісні, заучуйте маленькі віршики, займайтеся творчими справами, які приносять задоволення, починайте робити те, чого не могли дозволити собі раніше. Наприклад, малювати, вишивати, ліпити, вирощувати рослини, розводити домашніх тварин.
Куріння та алкоголь не додають здоров’я. Тому про це краще забути.
ПОДРУЖНЄ ЖИТТЯ СПРИЯЄ ДОВГОЛІТТЮ
Важливо й на старості літ зберегти гармонію в інтимному житті. Звичайно, виникають проблеми, пов’язані з віковими особливостями: чоловіки можуть залишатися активними до 75–80 років. А через гормональні зміни в жінок трохи все по-іншому. Але двоє людей мають домовитися, що треба поліпшувати свій фізичний стан, долучатися до спільних справ, бути чуйними та уважними. Це змінюватиме ставлення одне до одного. Якщо люди зберігають добрі стосунки, в них має все вийти.
Підготувала Валентина ГАРКАВА.
На сторінку Київського міського центру громадського здоров’я можна перейти за покликанням: