Багато хто вважає здобуття освіти в іноземних вищих навчальних закладах нездійсненною мрією. Насправді ж це не так, кожен український студент або старшокласник може безкоштовно навчатися у багатьох країнах. Зокрема в Німеччині, Австрії, Франції, Норвегії, Італії, Великобританії, Греції, Чехії. Було б лише, як кажуть, бажання.
ГРАНТИ І ПАРТНЕРСТВО
Із багатьох способів стати студентом закордонного вишу із світовим ім’ям, отримувати там стипендію і відшкодування витрат на проживання чи не найкращий – взяти участь грантових та стипендіальних програмах. Наприклад, багато університетів запровадили міжнародні програми, спрямовані на залучення іноземних студентів шляхом надання стипендій на навчання. До речі, такі стипендії можуть виплачувати й міжнародні організації та приватні фонди.
Деякі вітчизняні заклади вищої освіти беруть участь в партнерських програмах, завдяки яким студент один рік навчається в закордонному університеті й потім отримує «подвійний» диплом. Тож радимо поцікавитися, чи ваш виш належить до таких. У багатьох країнах також є спеціальні державні програми, скориставшись якими, можна отримати безкоштовну освіту. Розгляньмо деякі з них.
НАВЧАННЯ У ВЕЛИКОБРИТАНІЇ
Стипендія на навчання у Великобританії – Chevening. Її фінансує Міністерство закордонних справ Сполученого Королівства. Програма зацікавить насамперед українську молодь з амбіціями та активною громадянською позицією. Вона забезпечує повне або часткове фінансування навчання протягом 3-12 місяців у будь-якому британському виші.
Заявки починають приймати у серпні або вересні й закінчують – у листопаді. Після цього всі кандидати проходять конкурсний відбір. Спочатку кожного оцінюють за низкою критеріїв. Як свідчать результати минулих років, переможцями стають найбільш активні кандидати з хорошими лідерськими якостями і організаційними здібностями. Крім того, перевагу надають насамперед тим, хто виявив бажання пройти підготовку з таких напрямів навчання, як судова, адміністративна та виборча реформи, реформи у сфері енергоефективності й охорона навколишнього середовища.
Конкурс складається з 3 етапів. Перший – вибір на основі аналізу заявок Посольством Великобританії та Британською радою 30 кандидатів з України. Другий – проведення співбесіди. Третій – екзамен на знання англійської мови за міжнародною системою оцінки ILTS. Детальнішу інформацію можна дізнатися на офіційному сайті http://www.chevening.org/ukraine/.
НАВЧАННЯ У НІМЕЧЧИНІ
Мета стипендіальної програми німецької служби академічних обмінів DAAD – дати змогу здобути післядипломну або магістерську освіту в державних університетах Німеччини, тож її учасником можуть стати випускники, які вже мають кваліфікаційний рівень бакалавра або магістра. Тривалість навчання – від 10 місяців до 2 років. Розмір стипендії – 750 євро для бакалаврів та 850 – для магістрів. Крім того, надається медична страховка, страховка від нещасних випадків, оплачуються витрати на проїзд. Є також можливість отримувати щомісячну допомогу на оренду житла, а також, якщо необхідна додаткова мовна підготовка, програмою передбачена оплата відповідних курсів.
Найголовніший критерій відбору – хороші показники у навчанні й бажання навчатися. Заяву потрібно подати до початку листопада в режимі онлайн на сайті DAAD Україна https://www.daad-ukraine.org/uk/. Якщо успішно пройдете відбір, то вже з 1 жовтня наступного року отримуватимете стипендію.
НАВЧАННЯ ЗА ПРОГРАМОЮ ЄВРОКОМІСІЇ
Головна мета програми Європейської комісії Erasmus Mundus, розрахованої до 2020 року, – підвищення якості освіти в університетах Європи. Зокрема вона дає змогу студентам та викладачам їздити за обміном у закордонні університети різних країн, щоб навчатися або викладати там. З 2007 року на базі Erasmus Mundus розроблено понад 100 магістерських програм, тривалість навчання або стажування за якими – від місяця до року. Заявку можуть подавати всі студенти, які не менш як 2 роки навчаються у вітчизняному університеті й мають бали вище середнього рівня. Більше про програму можна прочитати на офіційному сайті http://erasmusplus.org.ua/.
ПРОГРАМА АКАДЕМІЧНИХ ОБМІНІВ
Програма академічних обмінів імені Фулбрайта працює в Україні з 1992 року і фінансується урядом США. Охоплює широкий спектр спеціальностей гуманітарних, соціальних, точних, технічних, природничих напрямів і розрахована на студентів старших курсів та випускників вишів. Аби отримати грант, потрібно обов’язково мати українське громадянство й жити В Україні, знати англійську мову на рівні професійного спілкування в англомовному академічному середовищі, щонайменше мати диплом бакалавра на час призначення стипендії (серпень 2019 року), повернутися в Україну на 2 роки після завершення терміну гранту. Програма передбачає оплату навчання в університеті та квитків в обидва боки, медичне страхування й щомісячну виплату стипендії. Щоб у разі успішного проходження відбору вже у вересні наступного року розпочати навчання у США, документи необхідно подати до 16 травня. Офіційний сайт програми – http://www.fulbright.org.ua/.
Підготував Віктор МИРОНЕЦЬ.