Плоди барбарису дозрівають восени. Збирати їх рекомендують після перших приморозків. Цілющі властивості цих невеличких кислих ягід дуже високі, хоча у наших садах барбарис можна побачити нечасто.
У його плодах міститься багато вітамінів С, К, калію, також є каротин, органічні (яблучна, лимонна, винна) кислоти, глюкоза, фруктоза, пектинові і дубильні речовини, ефірна олія тощо. З усіх плодових культур саме барбарис містить найбільше органічних кислот і за цим показником наближається до лимонів.
Ягоди барбарису широко застосовують у кулінарії. З них готують варення, сироп, желе, сік. На Кавказі свіжі плоди вживають як приправу до м’ясних страв, сушені — до плову. А порошок із висушених плодів — відмінна приправа до шашлику. З його кислуватих ягід готують також лікери та вина.
Не менш популярні ці цілющі плоди і в народній медицині. Однак у їжу вживати можна лише повністю достиглими. У незрілих міститься отруйний алкалоїд берберин, що робить їх неїстівними.
Сік плодів барбарису має протимікробну, жарознижувальну, потогінну, кровоспинну і в’яжучу властивості. Сушені ягоди протягом усього року використовують для приготування корисного вітамінного напою.
Свіжі плоди застосовують при запаленні нирок, нирковокам’яній хворобі, захворюваннях печінки, сечового міхура, подагрі та ревматизмі. Ягоди містять речовини, що виводять токсини, активно очищують організм, уповільнюючи процеси старіння, сприяють утворенню нових здорових клітин. Крім того, у плодах барбарису містяться речовини, які попереджають серцево-судинні захворювання і відновлюють еластичність кровоносних судин. Його ягоди сприяють зміцненню імунної системи. Їх також вживають за відсутності апетиту.
Після збирання попередньо вимиті перебрані ягоди сушать зазвичай під накриттям або в духовій шафі при температурі не вище 45 градусів. Стиглі можна заморожувати. Взимку їх дуже зручно розморожувати і вживати в їжу. До речі, цілющі властивості мають не лише ягоди, а й всі інші частини рослини.
Однак не варто вживати барбарис під час вагітності, гострих захворюваннях шлунка, підвищеному зсіданні крові, тромбозі і тромбофлебіті, жовчнокам’яній хворобі. Не рекомендують давати барбарис також дітям.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.