Три чверті випадків прояву в людини ознак так званої кардіоміопатії такоцубо спричинено стресом. Унаслідок миттєвого нервового збурення відбувається кулясте розширення верхівки лівого серцевого шлуночка. Термін «такоцубо» (tако-tsubo) у перекладі з японської означає пристосування для лову восьминогів – керамічний горщик із круглою підставкою і вузькою шийкою. Подібної форми у хворих набуває лівий шлуночок при скороченні.
Синдром такоцубо ще називають «синдромом розбитого серця», бо за сильного потрясіння раптово знижується скорочуваність серцевого м’яза. Вплив нервових порушень унаслідок психологічних причин або стресів, що призводить до розладів здоров’я, відомий давно. Ще біблійний цар Соломон, який уславився передусім своєю мудрістю, зауважував: «Радість на серці – найкращі ліки, а пригноблений дух висушує тіло» (Книга приповістей Соломонових, 17:22). Справді, завдяки позитивним емоціям, оптимізму швидше відбувається одужання, і навпаки, поганий настрій, депресія уповільнюють цей процес, навіть призводять до нових захворювань.
Потужний стрес унаслідок трагічних подій і звісток порушує роботу організму, зокрема ендокринної та нервової систем, що у свою чергу негативно впливає на роботу серцево-судинної. Недарма є вислів про смерть від «розриву серця» (інфаркт, раптова зупинка) через, приміром, переляк, страх. Проте й надмір позитивних емоцій може призвести до такого результату. Відомо, що давньогрецький поет і драматург Софокл (близько 496-406 до н.е.) помер від захвату, радості й гордості під час віншування його натовпом, якому він читав свою нову трагедію. І сучасні дослідження, зокрема проведені вченими з університетської клініки Цюриха, засвідчили, що приблизно кожен 20 випадок змін у роботі серця – наслідок великої радості.
Найчастішими симптомами синдрому такоцубо є гострий загруднинний біль, задишка, непритомність, прискорене серцебиття (тахікардія). Гострим же ускладненням стрес-індукованої кардіоміопатії є зупинка серця.
Професор Пітер Вайсберг із Британської серцевої організації (British Heart Foundation) вважає, що синдром такоцубо поки що мало досліджений, необхідно набагато більше даних, щоб зрозуміти, як саме емоційні струси можуть спровокувати серцеві та інші розлади. Та хоч би там як, психологічна рівновага, вміння «тримати себе в руках», зберігати спокій і самовладання за будь-яких обставин, здатність вольовими зусиллями долати вплив потужних емоцій – ще одна запорука збереження здоров’я.
Юрій ТОКАРЄВ.