Свято Вознесіння Господнього відзначаємо на сороковий день після Великодня, цього року — 6 червня.
На Оливковій горі, де відбулася подія, залишився слід Ісуса Христа, який можна побачити і сьогодні. Ісус вознісся з того місця, де почалися його страсті, і показав, що дорога терпіння є дорогою до Неба, до спасіння і життя вічного.
У народі це свято називають Вшестям. Оскільки воно завжди припадає на четвер, то жартують: «Не бути Вшестю у середу». А в знамення цієї події випікали обрядове печиво у вигляді драбинок із семи щаблів — символ Семи Таїнств. «Драбинки» призначалися для того, щоб Ісусові було легше дістатися до Неба. Також готували тонкі млинці із пшоняного борошна, які називали «божими онучами» (таке «панібратство» часто траплялося серед вірян щодо святих, однак у народі воно не вважалося глузливим, бо всі обрядові дії виконували з глибокою вірою, щиросердечно). І вони теж призначалися для Ісуса, щоб не босими ногами ступав по щаблях. Крім того, такі «драбинки» та «онучі» несли на могили і поминали померлих.
У свято Вознесіння селяни обходили посіви. Насамперед перевіряли, чи вже колоситься жито, чи не буде рік голодним, чи не доведеться ощадити хліб.
Тарас ЛЕХМАН.