На запитання читачів відповідає заступник начальника управління – начальник відділу методології та організації роботи із застосування пенсійного законодавства Пенсійного фонду України м. Києва Людмила ГРЄБЄННІКОВА.
Під час прямої лінії прозвучало багато питань щодо перерахунку пенсії з 1 січня 2021 року. Ось деякі з них:
— Маю III групу інвалідності загального захворювання, мені 63 роки. Отримую пенсію в розмірі 2100 грн. Стажу маю 39 років. Чому не отримала доплату з 1 січня?
Валентина. Хмельницька обл.
— Мені 63 роки, стажу 35 років. Пенсію отримую в розмірі 2100 грн. Мені не здійснили її перерахунок ні в грудні 2020 р., ні в січні 2021. Чому?
Н.Таран.
— Мені 65 років, 35 років стажу, пенсію отримую в розмірі 2800 грн. Коли буде перерахунок пенсії, який обіцяли з січня?
Ніна Савівна.
— Маю інвалідність II групи. Мені 67 років, стажу 31 рік. Пенсію отримую в розмірі 2420 грн. Чому мені не було доплати з 1 січня?
Ольга. Полтавська обл.
— Я маю 28 років стажу. Пенсії отримую 1800 грн. Чому так?
Тетяна.
— Мені 77 років. 26 років стажу. Маю звання «Мати-героїня». Отримую пенсію в розмірі 3500 грн. Чому не отримала доплату до пенсії з січня?
Марія.
Відповідь на них ми об’єднали, бо хоч ситуації в кожного різні, але нормативна база єдина.
— З 1 січня цього року у зв’язку зі зміною розміру мінімальної заробітної плати проведено перерахунок пенсій непрацюючим особам, які досягли 65-річного віку, мають страховий стаж 35 років для чоловіків і 30 для жінок, та в яких розмір пенсії не досягає 2400 грн.
Тому особам, які не досягли 65-річного віку, або не мають необхідного стажу, або працюють, або в яких розмір пенсії перевищує 2400 грн, пенсії з 1 січня цього року не перераховуються.
Відповідно до ст.8 Закону України «Про державний бюджет України на 2021 рік» встановлено, що у 2021 році розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2021 складає 6000 грн.
Відповідно до ч.2 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон №1058) з 1 січня 2018 року для осіб, які досягли віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності в чоловіків 35 років, а в жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати, (з 01.01.2021 — 2400 грн), але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом.
Відповідно до ст.42 зазначеного Закону в разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної Законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до ст.28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють, тобто провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють, після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених Законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
— Доброго дня, Людмило Миколаївно. Маю два питання. Чи буде проводитися перерахунок пенсії військовим із інвалідністю ліквідаторам аварії на ЧАЕС? Чи проводитиметься індексація в березні 2021 року і на скільки відсотків?
Віктор. Київська обл.
— Щодо першого питання, то за бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов’язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою, визначеною пунктом 9-1 постанови Кабміну України від 23.11.2011 №1210.
Для визначення коефіцієнту заробітної плати 5 розмірів мінімальної заробітної плати станом на 1 січня відповідного року діляться на середню зарплату (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року (зазначені дані надходять до органів Пенсійного фонду, як правило, не раніше березня відповідного року).
Тому питання доцільності перерахунку пенсій військовим із інвалідністю ліквідаторам аварії на ЧАЕС буде вирішуватися після надходження середньої зарплати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні.
Щодо другого питання, то відповідно до постанови Кабміну від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» розмір коефіцієнта збільшення показника середньої зарплати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, та дата перерахунку пенсій визначаються щороку Кабміном у межах бюджету Пенсійного фонду України. На даний час зазначена постанова не прийнята.
— Мій чоловік має інвалідність I групи. Який у нього має бути розмір пенсії?
Анна. Київська обл.
— Відповідно до ст.33 Закону №1058 пенсія по інвалідності залежно від її групи призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи — 100 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
При цьому розмір пенсії кожної особи є індивідуальним і залежить від стажу та заробітку. За наявності права на даний вид пенсії мінімальний її розмір на даний час не може бути менше ніж 1769 грн.
За більш детальною інформацією можете звернутися до органів Пенсійного фонду (як усно, так і письмово).
— Я військовий пенсіонер. Чи буде проведено перерахунок пенсії для такої категорії осіб?
В’ячеслав. м. Рівне.
— Відповідно до постанови Кабміну від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» розмір коефіцієнта збільшення показника середньої зарплати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, та дата перерахунку пенсій визначаються щороку Кабміном у межах бюджету Пенсійного фонду України. На даний час зазначена постанова не прийнята.
— Мене цікавить наступне питання: якщо після виходу на пенсію особа продовжувала працювати 1 рік і 3 місяці, чи матиме вона право на перерахунок?
Іван. Закарпатська обл.
— Відповідно до ст.42 Закону №1058 у разі, якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше, ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Також автоматично органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку.
— Мені 69 років. Маю статус ліквідатора аварії на ЧАЕС 2 категорії. Чи будуть якісь підвищення до пенсії для такої категорії осіб?
Зиновій. Львівська обл.
— Перерахунок пенсій проводиться у зв’язку зі зміною прожитковою мінімуму для непрацездатних осіб, а також із інших підстав, визначених законодавством.
Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2021 рік» розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб буде підвищений з 1 липня та 1 грудня 2021 року.
Щодо індексації пенсії, то відповідно до постанови КМУ від 20.02.2019 №124 розмір коефіцієнта збільшення показника середньої зарплати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, та дата перерахунку пенсій визначаються щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. На даний час зазначена постанова не прийнята.
При цьому, відповідно до ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабміном.
Відповідно до постанови КМУ від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, для учасників ліквідації аварії на ЧАЕС 2 категорії встановлено у фіксованому розмірі — 170,82 грн.
— Маю 44 роки стажу. Після призначення пенсії ще продовжував працювати. Але розмір пенсії все одно незначний. Чому?
— Розмір пенсії кожної особи є індивідуальним і залежить від розміру страхового стажу та заробітку. Тому якщо в особи кількість страхового стажу є значною, а заробіток навпаки незначним, то розмір пенсії буде невеликим. У вашому випадку причиною такого розміру пенсії є невеликий розмір заробітку.
Відповідно до ст.42 Закону №1058 у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої зарплати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Автоматично органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, котрі на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку.
За детальною інформацією можете звернутися до органів Пенсійного фонду за місцем проживання (усно та/або письмово).
— На пенсії — з 2011 року. Маю 47 років стажу. Але хоч стаж і великий, а пенсія — ні. Чому?
Мирослав Миколайович. Львівська обл.
— Розмір пенсії кожної особи є індивідуальним. Навіть за наявності значного розміру страхового стажу, але при невеликому заробітку пенсія не буде великою.
Рекомендую для розгляду можливості проведення перерахунку пенсії надати довідку помісячно в гривнях про заробітну плату за будь-які інші 60 календарних місяців до 1 липня 2000 р.
— У січні 2021 року мені виповнилося 75 років. Чи матиму право на доплату?
Микола. Хмельницька обл.
— Відповідно до постанови КМУ від 16.09.2020 №849 передбачено встановити з 1 липня 2021 р. особам, яким виповнилося 75 років, до досягнення 80-річного віку, в котрих щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, не досягає розміру середньої зарплати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2020 рік, щомісячну компенсаційну виплату в розмірі до 400 грн у межах зазначеного розміру.
У разі, коли після встановлення щомісячної компенсаційної виплати розмір пенсійних виплат з урахуванням підвищень, надбавок та доплат до пенсії, окрім пенсій за особливі заслуги перед Україною, в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону №1058, з урахуванням страхового стажу 25 років для чоловіків та 20 для жінок не досягає 2500 грн, таким особам надається доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.
— Я інвалід II групи з дитинства. Чи передбачено перерахунок пенсії?
Катерина.
— Перерахунок пенсій проводиться у зв’язку зі зміною прожитковою мінімуму для непрацездатних осіб, а також із інших підстав, визначених законодавством.
Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2021 рік» розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб буде підвищений з 1 липня та 1 грудня 2021 року.
На прямій лінії чергувала Яна РОМАСЕНКО, юрисконсульт.