Багато батьків дивуються, коли чують, що зуби потрібно чистити діткам відразу ж, як вони проріжуться. Але все одно не поспішають по зубну щітку. Та ще й помилково вважають, що за молочними зубами не потрібен особливий догляд, адже вони з часом випадуть. Проте якщо молочні зуби уражені карієсом, то ймовірність, що постійні виростуть гарними, невелика.
ПИЛЬНУИТЕ, БАТЬКИ
Однією з основних причин карієсу в ранньому віці є годування з пляшечки вночі. Таке явище називається пляшковий карієс.
Солодкі компоти, соки, чай і навіть грудне молоко містять багато вуглеводів, які є середовищем для розмноження мікроорганізмів. Коли дитина вночі п’є солодкий напій із пляшечки з соскою, на поверхні зубів утворюється м’який наліт, у якому оселяються патогенні бактерії. За неправильного догляду ротової порожнини дитини ці мікроорганізми ушкоджують емаль, спричиняючи розвиток пляшкового карієсу.
Провести діагностику захворювання можуть самі батьки. Слід поглянути на передні зубки малюка і звернути увагу, чи немає коричневого нальоту. Виявивши його, терміново йдіть до лікаря, бо пляшковий карієс розвивається швидко. Починається він зазвичай із передніх зубів та поширюється на всю щелепу.
…АЖ ДО НЕКРОЗУ
Розрізняють такі стадії карієсу молочних зубів.
Початкова характерна для дітей від 10 до 20 місяців. Виникають невеликі білі цятки будь-якого розміру. Болю немає. Вчасно помітивши їх, можна зупинити подальший розвиток карієсу.
Друга стадія розвивається у віці 1,5-2 роки. Пошкоджується верхній шар емалі. Колір плямочок може стати темним, з’являється біль, коли малюк їсть кисле, солоне, солодке. У такому разі слід звернутися до стоматолога, поки є шанс урятувати зуб.
Стадія ураження пульпи відбувається у віці 20-36 місяців. Бактерії карієсу добираються до тканини всередині зуба (дентин). З’являється біль як реакція на гаряче або холодне, при жуванні або чищення зубів. Процес поширюється на сусідні зуби.
Стадія некрозу найчастіше розвивається у віці 30-48 місяців. Дитина погано спить, відмовляється від їжі, скаржиться на зубний біль уночі. Передні різці руйнуються. Тільки лікар вирішить, що робити.
ПІД НАРКОЗОМ
Багатьом батькам здається, що їх краще видалити, аби уникнути поширення процесу на сусідні зубки. Проте раннє видалення молочних зубів може призвести до порушення росту постійних і формування неправильного прикусу.
Зберегти молочні зуби можна за допомогою реставрації. Процедуру проводять під загальним наркозом: видаляють пошкоджені тканини з наступним їх відновленням шляхом пломбування або протезування металевими, цирконієвими коронками.
Популярний метод захисту молочних зубів – фторування емалі. Для цього є безліч ремінералізованих кремів і гелів, які відновлюють ділянки пошкодження емалі шляхом герметизації пор.
ICON – сучасний метод зміцнення каркаса молочних зубів, що полягає в герметизації пористої емалі для запобігання проникненню карієсу вглиб зуба. Діти до 3 років непосидючі, тому процедуру найчастіше виконують під загальним наркозом.
ДОГЛЯД І ПРОФІЛАКТИКА
Що робити для уникнення карієсу молочних зубів? Чистити зубки дітям двічі на день. Ні в якому разі не класти дитину спати із залишками їжі на зубах. Після нічного годування протерти дитині зубки спеціальною серветкою або марлею, змоченою у відварі ромашки.
Малюк має отримувати необхідні для кісткової тканини мікроелементи і мінерали. Якщо дитина на грудному вигодовуванні, в раціоні мами має бути вдосталь молочних продуктів.
Не можна облизувати ложку або пустушку дитини. У ротовій порожнині дорослого тисячі шкідливих мікроорганізмів.
Обмежте солодкі напої перед сном.
Жування моркви, яблука, огірка сприяє механічному очищенню емалі зубів від м’якого нальоту.
Регулярно відвідуйте дитячого стоматолога. Вчасно помітивши проблеми, мінімізуєте зусилля на лікування карієсу.
Наталія ГАВРИЛЕНКО.