Стародавня людина ходила по нерівній поверхні та мала рухливий спосіб життя, це завжди тримало м’язи і зв’язки стопи в тонусі, не було застійних явищ кровотоку в ногах. Із появою рівних поверхонь для ходіння та сучасного взуття з пологою підошвою з’явилися й різні захворювання. Про основні з них та про міфи щодо лікування розповідає лікар-ортопед медичного центру вертебрології та реабілітації «Авангард Мед» з Чернігова Сергій ЛЕВЧУК.
П’яткова шпора – вигаданий в народі діагноз, який означає кістковий наріст в ділянці п’яткової кістки.
Лікарі в такому випадку говорять про плантарний фасциїт. Це тривалий запальний процес у стопі внаслідок її перенавантаження, що дійсно спричиняє кістковий наріст на п’яті, який постійно болить та не дає нормально ходити.
Міфом є багато народних рецептів лікування. Наприклад: прикладання картоплі, борошна, оцту. Вони лише псують шкіру та не допоможуть від «шпори». Раніше лікарі використовували для лікування гормони-кортикостероїди та опромінення рентгеном, що є дуже шкідливим для здоров’я. За сучасними протоколами плантарний фасциїт лікується методом ударно-хвильової терапії, після якої «шпора» зменшується, та потужних лазерів, які швидко знімають запалення. Ще існує метод плазмотерапії, який пришвидшує процес лікування.
Поперечна плоскостопість, або випукла кісточка на великому пальці стопи. Лікарі такий стан називають Hallus Valgus. Виникає частіше в жінок та спричиняється неправильно підібраним взуттям і неправильною ходою, особливо якщо жінка несе вантаж. Симптомом є постійний біль в ділянці великого пальця та значна видима його деформація, яка заважає підібрати взуття.
Міф – тільки оперативне лікування. За сучасними методами на першій стадії лікується підбиранням індивідуальних устілок, кінезіотейпуванням (спеціальні медичні пластирі) та ударно-хвильовою терапією. Також активно використовується стандартна фізіотерапія, магнітотерапія та ультразвук.
Артроз – це хронічне захворювання не тільки стопи, а й інших суглобів (колінного, кульшового, верхніх кінцівок), що характеризується зношенням тканин, при якому звужується суглобова щілина та стирається хрящ. Симптомами є біль при навантаженні, деформація суглоба та його хрускіт. Страждають не тільки жінки, а й чоловіки після 45 років. Особливо якщо людина тяжко фізично працює та має надмірну вагу.
Міф – артрози лікуються мазями та хондропротекторами. Дійсно, протизапальні мазі та гелі покращують життя при артрозах і зменшують больовий синдром, але жодним чином не впливають на стан суглобової щілини та синовіальної рідини. Те саме можна сказати і про хондропротектори, застосування яких в медицині є спірним.
Аби хоча б призупинити прогресування артрозу, треба відразу скинути зайву вагу, внутрішньо-суглобово ввести нову змазку, яку виготовляють з власної крові пацієнта. Використовують потужні лазери, які допомагають боротися з болем та оптимізують внутрішньосуглобовий кровотік, і методи фізіотерапії – магнітотерапія, глибока спрямована діатермія, електротерапія та ударно-хвильова терапія.
Особливо важливими є рекомендації лікаря після лікування та підбір лікувальної фізкультури. До речі, небажаними є внутрішньосуглобова блокада з гормонами, які спочатку покращують якість життя, а потім інтенсивно руйнують хрящ.
Отже, сучасна медицина зробила дуже серйозний крок уперед у лікуванні таких станів. Будьте завжди здорові та бадьорі!
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.