Біля прилавка з приправами жінка розглядає пакетик з назвою «Орегано». «А це що за травичка така?» — цікавиться. «Та це ж материнка», — пояснює продавець. «Материнка? Так у нас на полі її безліч!»
Материнку частіше використовують з лікувальною метою. Але завдяки надзвичайному, злегка гіркуватому смаку і як приправу. Аромат цієї рослини нагадує майоран і чебрець. Одна з назв материнки – майоран зимовий. Можливо, через те, що на відміну від нього вона легко зимує у ґрунті.
Як прянощі використовують свіжу і сушену траву. Її додають до супів, страв із бобів, томатів, інших овочів, яєць, риби, макаронних страв. Материнка чудово доповнить смак м’ясних страв на грилі, тушкованого та смаженого м’яса. Додають при консервуванні огірків, помідорів, засолюванні грибів, ним ароматизують квас та інші напої. А який ароматний чай з материнкою! У багатьох країнах вважають, що орегано найкраще серед інших ароматних трав смакує до піци.
Найсприятливіший час для збирання материнки — влітку, під час цвітіння, коли рослина має найсильніший аромат. Зелень зв’язують у пучки і сушать. Заготовляти краще лише листочки. Висушена трава, до речі, має більш сильний аромат, ніж свіжа. Зберігають суху траву в захищених від світла місцях у щільно закритій скляній банці.
До речі, материнка може стати окрасою обійстя. Вона посяде «своє» місце в аптекарському або ароматичному садку чи ландшафті у «природному» стилі. Особливо красива в групах, серед декоративних злаків, на фоні каменів та в альпінаріях. Приваблює корисних комах і відлякує шкідників. Завдяки цьому її використовують як засіб від молі.
Катерина ОКУНЬ. м. Київ.