Макаронні вироби придумали в Італії, це було так давно, що точної дати італійці не пам’ятають. Їх назвали пастою (від слова pasta – тісто). Зараз ця страва є основою середземноморської дієти й одним із секретів краси та довголіття. Паста стала світовим брендом, налічується близько 400 її видів. Щороку кожен італієць з’їдає близько 26 кг без жодного ризику набрати зайву вагу. У нас же макарони вважають не дуже корисною їжею, оскільки сприяють ожирінню. Чому так відбувається? Що знають італійці про пасту, чого не знаємо ми?
ПАСТА З ТВЕРДИХ СОРТІВ ПШЕНИЦІ
Макаронні вироби – дійсно дуже калорійні, з великою кількістю вуглеводів, крохмалю. Якщо навчимося правильно вибирати та готувати, зможемо перетворити їх зі шкідливого продукту на корисний.
Охочим схуднути купувати пасту потрібно тільки з твердих сортів пшениці. (У Європі законом заборонено використовувати для виробництва пасти м’які сорти). Адже в твердих більше білка і клітковини, які уповільнюють всмоктування вуглеводів, зерна крохмалю в твердій пшениці мають дещо іншу конфігурацію, тому така паста повільніше засвоюється і менше підвищує цукор у крові. Крім того, не розварюється.
Також за визначенням не може бути корисною вермішель швидкого приготування, в тісто якої підмішують крохмаль, розпушувачі, емульгатори, пальмову олію. У справжній пасті, крім борошна та води, можуть бути тільки яйця, зелень, морква, томати, буряк та інші дари природи, що надають їй відповідного кольору.
ГОТУВАТИ «АЛЬ ДЕНТЕ»
Ми, на відміну від італійців, варимо макарони довго, майже до стану каші. Італійці ж їдять пасту трохи сируватою, варять до стану «аль денте», що означає «на зубок». І якщо спробувати відкусити шматочок, буде видно борошно.
НАЙКРАЩЕ ПОЄДНАННЯ – ЗЕЛЕНЬ ТА ОВОЧІ
Ще одна наша помилка: макарони подаємо як гарнір до м’яса, зазвичай жирної свинини, яловичини, смажених котлет. Особливо лають нас італійці за звичку їсти їх із кетчупом або майонезом. У італійців паста – це самостійна страва. У рецептах італійської пасти присутньо багато зелені, овочів і оливкової олії. І макарони не стають менш корисними, якщо до них додають сир, пісну курку, морепродукти. Навіть нежирне м’ясо яловичини не зіпсує такий рецепт. Добре додавати в соус бальзамічний оцет, він уповільнює розщеплення крохмалю до глюкози, яка легко всмоктується.
Важливо, щоб самої пасти на одну порцію було не більше 100–150 г. Їсти краще в першій половині дня, тобто на сніданок або обід. І остання порада від італійців – перестати готувати її із запасом. Адже вони готують на один раз, з’їдаючи відразу всю.
Валентина ГАРКАВА.