Бетонне покриття має безліч переваг. Воно міцне, має тривалий строк експлуатації, відносно недороге, просте в догляді. За необхідності його легко ремонтувати, на ньому можна облаштувати паркувальне місце, територію для відпочинку, поставити альтанку. Бетонний майданчик запобігатиме потраплянню в будинок бруду.
ПІДГОТОВКА ДІЛЯНКИ
Передусім за допомогою кілків та мотузки розмічають ділянку під майбутній майданчик. Верхній шар землі знімають на глибину близько 20 см (залежить від типу ґрунту). Роблять подушку (її ще називають дренаж, підсипка) із рівномірних шарів піску та щебеню. Спочатку засипають пісок та ущільнюють його. У домашніх умовах пристрій для трамбування піску можна зробити так. Беруть шматок швелера великого розміру та приварюють до нього руків’я. Швелер піднімають та з силою опускають на пісок. Іноді для ущільнення пісок рясно поливають водою. Щоб створити гідроізоляцію, на піщаний шар можна покласти полімерну плівку (хоча існують і деякі інші види гідроізоляції для бетонних поверхонь). Потім укладають шар щебеню.
Краї майданчика, який бетонуватиметься, огороджують опалубкою. Її можна виготовити з будь-якого непотрібного будівельного матеріалу: важливо, щоб був рівним. Це можуть бути дошки, обапіл, шифер, обрізки ДСП. Далі по рівню на всій площі бетонної подушки встановлюють маяки, якими можуть бути гіпсокартонні профілі або дерев’яні рейки. Їх виймають після того, як суміш затвердіє, а на місце маяків заливають бетонний розчин. Залишки розчину прибирають рівною рейкою.
Поверхню між маяками армують. Це дозволить бетону в майбутньому зберігати цілість і не розтріскуватись. Найкраще для цього використати армуючу сітку з отворами 100х100 або 200х200 мм. Однак посилити бетон можна і будь-якими підручними матеріалами: обрізками труб, заіржавілою арматурою, дротом.
ЯК І ЧИМ ЗАЛИВАЮТЬ
На глинистих ділянках іноді обходяться без підготовчих робіт. Адже глина сама по собі досить щільна. Важливо, аби цемент був якісним. Найбільш підхожа марка — М300 та М400. Пісок має бути крупним, без глиняних домішок. Щоб перевірити якість, пісок насипають у ємність із водою та розколочують. Якщо вода залишилась чистою, пісок хороший. Якщо стала каламутна — у ньому багато домішок глини. Коли всі роботи виконані, поверхню зачищають, усуваючи нерівності. Аби бетон набув міцності і при цьому не розтріскався, йому потрібно забезпечити повільне висихання. Протягом 5–7 днів забетонований двір поливають водою. Це особливо важливо теплої пори. Також для більш повільного випаровування вологи поверхню накривають плівкою. А ще для зміцнення поверхні на бетон, що застигає, наносять і втирають трохи цементу. Також у процесі роботи бажано подбати, аби поверхня мала невеликий ухил для відведення води. Не забувають і про деформаційні шви. Їх завдання — запобігання розтріскуванню поверхні. Для заповнення таких швів використовують металеві профілі, силіконові герметики та інші матеріали.
РЕЦЕПТ ЦЕМЕНТНОГО РОЗЧИНУ
Беруть по 1 частині цементу та щебеню і 3 частини піску. Або ж 1 — цементу, 2 — щебеню та 3 — піску. Спочатку все перемішують, потім цю суху суміш розводять водою до середньої густини.
Василь ГЕРАСИМОВ.