УРОЖАЙ ЗБИРАЄМО І ПРО ДОГЛЯД НЕ ЗАБУВАЄМО
Більшість овочів у липні вже починає давати врожай. Однак треба продовжувати розпушувати ґрунт і прополювати грядки, поливати й підживлювати рослини. Особливу увагу слід приділити помідорам, огіркам, солодкому перцю, які чутливі до поливу та підживлення. Можна 2–3 рази на місяць підживлювати їх розчинами органічних добрив із додаванням деревної золи (100 г на відро води). Особлива потреба у воді настає під час активного плодоутворення. Перці, баклажани при недостатньому поливі скидають бутони та зав’язі. Помідори також найбільше потребують вологи в період плодоношення. Їх поливають у спеку двічі на тиждень, (по 10 л води на кв.м). У прохолодну погоду поливи припиняють.
У липні продовжують видаляти зайві пасинки й обрізувати нижнє жовте листя в томатів. Рекомендується повністю видаляти листя до першої кисті, щойно на ній починають буріти плоди. Наприкінці місяця верхівки прищипують, щоб стимулювати якнайшвидше утворення нових зав’язей і визрівання плодів, що утворилися. Для боротьби з фітофторозом проводять профілактичні обприскування згідно з інструкцією до обраного препарату.
Різні культури вимагають поливу в різні періоди вегетації. Картопля найбільше потребує його, коли цвіте, капуста – під час утворення качана, буряк та морква – у період наливу коренеплодів. Цибуля та часник, навпаки, вимагають сухого ґрунту в період утворення головок. Тому їх не поливають, а при затяжних дощах можна навіть прикрити плівкою, щоб уникнути перезволоження та загнивання головок.
Любителі зимової редьки висівають її лише в липні, бо це рослина короткого світлового дня. При весняному посіві вона може піти в квіткові стрілки замість утворення коренеплодів.
Борячись зі шкідниками, слід пам’ятати, що використовувати хімічні засоби можна лише за 30–40 днів до збирання врожаю.
ЗАЙВІ ВУСА ВИДАЛЯЄМО
У липні на плодових деревах і чагарниках наливаються плоди, активно ростуть нові вегетативні пагони, на яких закладаються бруньки для майбутнього врожаю. Отож сад особливо потребує вологи та підживлення. Під гілки з великою кількістю плодів настав час поставити підпори, щоб вони не ламалися («Порадниця» детально про це писала у номері від 16 червня).
Особливу увагу слід приділити й боротьбі зі шкідниками. Молоді пагони з ніжним листям є для них ласощами, особливо докучає попелиця. Тому важливо своєчасно обробляти їх відповідними препаратами, видаляти молоді бур’яни, на які попелиця переміщується після огрубіння листя на деревах і кущах. Саме на бур’янах і молодій прикореневій порослі виводяться надалі нові покоління шкідників. Ретельне прополювання та видалення непотрібної молодої порослі – одна з головних умов для успішної боротьби з нею.
У період дозрівання ягід можна живцювати сорти смородини, що сподобалися. Для цього зрізують живці довжиною від 25 до 40 см. Їх потрібно очистити від листя, залишивши 2–3 на маківці. Живці поміщають у пляшку з темного скла або іншу непрозору ємність із водою. У таких умовах швидше утворюється коріння. Після цього пересаджують у відкритий ґрунт, рясно поливають і притінюють спочатку. Отримані в такий спосіб молоді саджанці встигають зміцніти й підрости до зими, а наступного року вже можуть порадувати першими ягодами.
Полуниця до кінця місяця завершує плодоношення, активно нарощує нове листя та вуса. Її підживлюють розчинами органічних чи мінеральних добрив. При збиранні врожаю слід одразу видаляти плоди, уражені сірою гниллю або іншими захворюваннями. Зайві вуса також видаляють, залишаючи лише необхідні для розмноження. Розетки, що підросли, пересаджують на окрему грядку, де вони підростуть і зміцніють. До речі, вуса краще видаляти, коли вони завдовжки не більше 20 см, при цьому бажано їх вищипувати, а не рвати та зрізувати – це дає сплющування стебла та закриває ворота для проникнення інфекції.
ЖИВЦЮЄМО ТРОЯНДИ
Квіти, що відцвіли, необхідно систематично видаляти, залишаючи тільки невелику кількість для утворення насіння. У дрібноцвітих хризантем прищипують верхівки для більш пишного кущіння. Жоржини, мальви, гладіолуси та інші високорослі квіти необхідно підв’язувати до опор, щоб запобігти виляганню та поломці стебел.
У троянд продовжують вирізувати тонку поросль і дикі пагони шипшини. Вже з кінця червня можна починати живцювати троянди. Живці з трьома бруньками нарізують із відцвілих пагонів. Нижній косий зріз роблять на 0,5 см нижче за бруньку, верхній – прямий, на 1 см вище за верхню бруньку. Листя треба видалити, залишивши тільки верхнє, вкорочене наполовину.
У напівзатіненому місці саду треба вибрати місце з пухким ґрунтом, зверху шаром близько 3 см насипати річкового піску й висадити живці, заглибивши у ґрунт на 2 см під нахилом. Потім добре полити й накрити скляними або пластиковими банками. Ґрунт треба постійно підтримувати вологим, періодично провітрюючи живці. На зиму можна залишити тут же, під банками, добре накривши зверху.
І не забувайте збирати дозріле насіння з однорічників, які сподобалися.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.