Осінь йде повним ходом, тому важливо подумати, як себе зігріти. Для цього найкраще підійде ліжник. Він може бути розкішним покривалом на ліжко або теплою ковдрою. Мало хто з туристів, подорожуючи Карпатами, може втриматися, щоб не купити це м’яке диво для себе або на подарунок друзям. Як розпізнати справжній ліжник?
Щоб обрати якісний виріб, треба добре роздивитися його на світло. Якщо полотно ріденьке та просвічується, таке довго не прослужить, та й особливо не зігріє.
А ще треба висмикнути з нього волосинку — якщо вона закоротка, то ліжник зроблений із другосортної сировини. Слід ретельно оглянути й основу ниток, яка повинна бути тільки вовняною.
Забарвлення може бути найрізноманітнішим, з візерунками й без. Якщо в ліжника колір сірий, чорний, білий (бежевий) — це натуральна нефарбована вовна, а якщо побачите інші яскраві кольори — це натуральна шерсть овечки, але фарбована. Виготовляють справжні ліжники тільки вручну. Деякі візерунки настільки складні, що в інших виробах не повторюються. Тож у вас є можливість придбати в майстра унікальне покривало, якого не буде ні в кого. Столицею ліжникарства вважається село Яворів, де багато місцевих жителів займаються цим старовинним ремеслом.
Правильний ліжник має бути важким. Такий — найкорисніший для здоров’я: якщо під ним спати, швидко зігріває. Дуже теплий, але водночас тіло під ним ніколи не спітніє, тому що він пропускає повітря. Орієнтовна вартість виробу — 1500 грн при розмірах 150х220 см. При їх виготовленні використовують шерсть з овець, які пасуться на карпатських полонинах.
Обстрижену шерсть спочатку миють і сушать, потім вичісують спеціальним гребенем, щоб позбутися сміття. Вичесана шерсть утворює м’який і пухнастий клубочок, схожий на хмаринку. До речі, чесаною шерстю наповнюють і подушки, які дарують «сухе тепло», дихають і не вбирають вологу. Швидко відновлюють форму.
Ліжник не призначений для того, щоб його заправляти в підковдру. До того ж і розміри його не завжди підійдуть під стандартну підковдру. Та й навіщо ховати цю красу, її треба виставляти напоказ. Деякі скаржаться, що ліжник колеться, але спеціалісти стверджують, що якісний виріб має бути м’яким.
Гуцули кажуть, що у справжнього ліжника — особлива енергетика. Він наповнює оселю свіжим гірським повітрям, теплотою гуцульської ватри й ароматами карпатських трав. Недарма ця ковдра відома своїми цілющими властивостями при лікуванні застудних захворювань. Щоб позбутися їх, рекомендують роздягненим закутатися в ліжник. Сила «живої» овечої вовни зробить свою справу — хворобу ніби рукою зніме.
Підготувала Діана ШЕПЕЛЬ.