Якщо хочете перетворити балкон на зелений куточок, де приємно перепочити, розмістіть тут рослини. Вони повинні займати мінімум місця. Квіти для балкона мають бути витривалі, невибагливі. На невеличкому балконі достатньо кількох контейнерів уздовж поручнів. Для них є спеціальні кріплення. Якщо контейнери підвішені назовні, потрібно подбати про міцність кріплень. На маленькому балконі можна розмістити велику ємкість, у якій висаджують велику рослину або квіткову композицію.
Красивий вигляд має оздоблення балкона методом вертикального озеленення. А головне – це не потребує багато місця. Для витких рослин слід установити опори. Для вертикального озеленення можна висадити іпомею (кручені паничі), кобею, витку красолю, березку триколірну. Дуже красиві на балконі рослини в підвісних кашпо. Їх розміщують у віконних отворах, над вхідними арками тощо. Контейнери та вазони можна переставляти, змінюючи інтер’єр. Ємкості під балконні рослини краще підбирати в тон будинку. Якщо площа велика, можна розмістити рослини кількома рядами. Наприклад, на першому – ампельні, на другому – середні, а ближче до стін – виткі на опорах. Ящики краще ставити на підлогу.
З настанням стійкого тепла на балкон виносять деякі кімнатні рослини. Але подбайте, щоб їх не обпікало сонце. Тож повісьте на заскленому балконі легкі штори. Тут можна розмістити пеларгонії, хлорофітуми, алое, фуксії, бегонії, традесканції, кактуси, сукуленти. Щоправда, кімнатні рослини, навіть найвитриваліші, погано почуватимуться на південному боці. Адже балкон освітлюється значно інтенсивніше, ніж підвіконня кімнати. Тому найкраще для кімнатних рослин підійдуть засклені балкони східної, західної і навіть північної експозицій. Крім того, вазони до балконних умов треба привчати поступово, виносячи спочатку на кілька годин.
Підбираючи квіти для балкона, враховуйте, чи він засклений і куди виходить. Якщо незасклений, треба вибирати рослини, що не бояться вітру. Найчастіше на балконах вирощують однорічники, насіння яких висівають у ґрунт у березні-квітні або купують розсаду. Якщо вам подобається багато зелені, оселіть на балконі дівочий виноград або хміль японський. Вони – хороший фон для квітучих рослин.
Насолоду ароматом подарують матіола, духмяний тютюн, лаванда. Можна вирощувати на балконі й пряні рослини: м’яту, розмарин та інші.
На південному боці непогано почуватимуться вербена, петунія, резеда, пеларгонія, кобея, портулак, іпомея, айстра, красоля, стокротки, лобелія, чорнобривці, очитки, духмяний горошок та інші. Розставляти їх бажано так, щоб прикривали вікна й рятували приміщення від спеки. Айстри та гацанії ще й тішитимуть око цвітінням до приморозків.
Чимало рослин, що витримують яскраве сонце, добре почуватимуться і на балконах північної експозиції. Це бегонії, фуксії, резеда, петунія, чорнобривці, красоля, незабудки, братки, духмяний тютюн, примула. Оригінального вигляду балкону нададуть тіньолюби – папороті, хости, барвінок.
Найпопулярніша балконна рослина, певно, петунія. Завдяки їй балкон потопатиме в квітах. Але петунія не любить дощів та вітру. Тоді виручить схожа на неї сурфінія, яка не втрачає форму навіть за сильного вітру та дощу. Популярні на балконах братки й стокротки. А найневибагливіші – чорнобривці. Вирощують і багаторічники, як-от: клематиси (ломиніс), жимолость капріфоль та інші. На зиму треба подбати, щоб вони не вимерзли. Для цього контейнер із кореневищами утеплюють або заносять у неопалюване приміщення (погріб).
Врахуйте, що вітер швидко висушує ґрунт, тому поливати балконні рослини слід значно частіше, ніж кімнатні. Зовнішні контейнери вимивають дощі, тому, можливо, ґрунт доведеться підсипати. Бажано, щоб ящики були глибокими.
Катерина ОКУНЬ.