Помаранчеві квіти календули радують нас усе літо. За те, що її насіння схоже на котячі когіточки, в народі рослину стали називати нагідками. Колір суцвіттям надає каротин. Що яскравіше квіти пофарбовані, то більше від них користі. Тому для лікарських цілей відбирайте найяскравіші.
Відвари, настої, настоянки суцвіть мають протизапальну, спазмолітичну, антисептичну, бактерицидну дію, знижують кислотність шлункового соку. Тому їх застосовують при лікуванні гастритів, виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки. Настій для внутрішнього застосування готують із розрахунку 2 ст.л. квіток на 2 склянки окропу. Це добова доза. Квітки заливають окропом і нагрівають на водяній бані 10–15 хв., настоюють 45 хв., проціджують і приймають 3–4 рази на день до вживання їжі протягом 10 днів.
Настій і настоянка календули використовуються як зовнішній засіб при захворюваннях горла, саднах, ранах, опіках, виразках, що довго не загоюються, запаленнях на шкірі, дерматитах і лікуванні герпесу. Готують так само, як і для внутрішнього застосування, але з розрахунку 4 ст.л. на 2 склянки кип’яченої води. Використовують як примочки і для протирання шкіри.
Настоянку календули заготовляють зі свіжих і сухих квіток на 70-відсотковому спирті. Ними заповнюють півлітрову банку і заливають спиртом. Щільно закривають пластмасовою кришкою, ставлять у темне місце, струшують банку кожні 2–3 дні. Через 15 днів проціджують, переливають у посудину і зберігають у темному місці.
При запалених або кровоточивих яснах і для полоскання горла настоянку використовують із розрахунку ч.л. на склянку кип’яченої води.
Щоб позбутися лупи, в літр теплої води додають 3 краплі спиртової настоянки календули і споліскують волосся після кожного миття.
Тому, хто працює на городі і страждає від тріщин на руках і ногах, допоможе мазь із нагідок. Щоб її приготувати, беруть 20 квіток і розтирають до появи соку. Додають 2 ст.л. вазелінової олії та перемішують. Потім віджимають олію і викладають її в маленьку баночку. Змащують руки і п’яти на ніч. Мазь зберігають у холодильнику.
Препарати календули слід застосовувати з обережністю людям зі зниженим артеріальним тиском. Також вони можуть спричиняти алергію.
Квіти збирають протягом усього літа, зрізуючи біля основи. Сушать, розстилаючи тонким шаром у повітряних сушарках, не більше 4 год. при температурі 40–50 градусів або на протязі.
Нагідки – однорічні рослини і потребують мінімального догляду. Одного разу зібравши насіння, можете сіяти самостійно. Далі будуть самі насіюватися у великій кількості. Вам залишиться тільки пересаджувати «вискочок» у зручні для вас місця.
Валентина ГАРКАВА.