Хотілося б дізнатися, що насправді означає «білий квиток», кому його можуть видати і чи дозволяє він виїзд за кордон.
Микола. Сумська обл.
Офіційного документа, який має таку назву, в Україні не існує. «Білий квиток» — це розмовне визначення військового квитка для тих осіб, які непридатні до військової служби за станом здоров’я та/або з інших причин не служили в армії. Тобто «білий квиток» означає категорію придатності громадянина до служби й до мобілізації залежно від виду та ступеня його захворювання. Цю придатність визначає військово-лікарська комісія (ВЛК).
Нині в Україні є кілька типів непридатності людини до повноцінної служби в армії:
- обмежено придатний до військової служби;
- непридатний до військової служби в мирний час;
- обмежено придатний у воєнний час;
- непридатний до військової служби зі зняттям з військового обліку.
Саме останній тип непридатності до служби в армії вважається отим «білим квитком». У воєнний час чоловіки, які потрапили під першу та другу категорію, можуть бути призвані в армію для служби в тилу. Тільки ті, хто отримав четверту категорію, звільняються від військових обов’язків повністю.
Відповідно до «Положення про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України», затвердженого Міністерством оборони України, чоловіки, які потрапляють під категорії «обмежено придатний до військової служби» і «непридатний до військової служби в мирний час», «обмежено придатний у воєнний час», можуть бути призвані в армію і нести службу в таких підрозділах: частинах забезпечення; військових комісаріатах, установах, організаціях; навчальних закладах.
Щодо виїзду за кордон. Як відомо, з України на період дії воєнного стану заборонено виїжджати чоловікам призовного віку від 18 до 60 років, при цьому є певні винятки. Зокрема, й усім чоловікам, які мають статус «непридатний до служби у ЗСУ» та які зняті з військового обліку, дозволено виїзд за кордон.