Розкажіть про дерево катальпа: чим воно цікаве, як приживається в наших краях, чи можна висадити в себе вдома.
Ганна МАЩЕНКО.
м. Миргород Полтавської обл.
Ще не так давно катальпи, як і сакури, вважалися візитівкою Закарпаття – регіону з досить м’яким кліматом. Сьогодні все частіше їх успішно вирощують і в більш прохолодних регіонах. Цю рослину цінують передусім за декоративність. Особливо гарна в період цвітіння, коли вкривається букетами крупних білих дзвіночкоподібних ароматних квітів. Це, до речі, ще й прекрасний медонос. Щоправда, молоде деревце може зацвісти лише на 5-й рік після посадки, тож доведеться зачекати. Додайте сюди оригінальне велике листя, а наприкінці літа рослину ще й прикрашають зелені стручки завдовжки до 40 см. Відтак стає зрозуміло, чому її так цінують у ландшафтному дизайні. Найпоширеніші види: катальпа бігнонієподібна (звичайна), прекрасна та кулеподібна. Висаджуючи це дерево у себе на ділянці, зважайте на той факт, що воно досягає значних розмірів. Однак можна спинити вибір на невисокому сорті, наприклад, катальпі бігнонієподібній Нана.
Для висадки катальпи оптимальним буде добре освітлене сонцем, захищене від вітру місце, однак допустимий і легкий затінок. До складу ґрунту не надто вимоглива, але віддає перевагу зволоженим, багатим на органіку та дренованим ділянкам. Місця з близьким заляганням ґрунтових вод їй не підходять. Але якщо поливи будуть недостатніми, листя катальпи повисне. Оптимальна разова норма – 2 відра на дерево, аби промочити до коріння.
Для посадки краще спинити вибір на 1–2-річному саджанці з добре розвиненою кореневою системою. Робіть це в садовому центрі, де можна придбати акліматизований саджанець. Яму під посадку готують заздалегідь. У катальпи широкі корені, тому роблять її об’ємною, діаметром близько 70 см та глибиною близько 1 м. На дно насипають шар дренажу (битої цегли, щебеню) 10–15 см, ґрунтосуміш для посадки можна приготувати з 3 частин листової землі, 2 частин піску та 3 частин перегною. Посадку здійснюють так, щоб коренева шийка була на 2 см вище рівня ґрунту. Саджанець поливають і мульчують.
Перші 2–3 роки катальпа потребує особливої уваги, зокрема регулярних поливів. Якщо яму було заправлено добривами, то 2–3 роки після посадки саджанець не підживлюють. Надалі двічі за сезон можна підживити перегноєм, розведеним у воді (1:10), або комплексним мінеральним добривом, 2–3 рази за сезон удобрити гноївкою. Загалом догляд за рослиною нескладний. Молоді саджанці можуть підмерзати, але з роками їх зимостійкість підвищується. Катальпа потребує обрізування, переважно санітарного. Навесні видаляють сухі, пошкоджені та слабкі гілки.
Розмножити можна насінням і живцями. Живці починають укорінювати у другій половині літа. Їх нарізають довжиною 8–10 см. На кожному повинно бути кілька бруньок. Укорінюють у контейнері з ґрунтосумішшю, що складається з рівних частин піску та торфу. Над живцем роблять міні-тепличку з банки чи обрізаної пластикової пляшки.
Коли на гілочках з’являться молоді листочки, це означатиме, що вони вкорінились і тепличку можна зняти. Наступної весни їх висаджують у відкритий ґрунт. Насіння можна висіяти як восени, так і навесні.
Дуже гарно виглядають катальпи вздовж садових доріжок. Однак для цього їм потрібно багато простору. Дистанція між деревами має бути близько 3–5 м. Ефектна катальпа і в поодиноких посадках. Не боїться загазованого повітря, тому її нерідко висаджують у містах.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.