НЕ ДАВАВ ЗАСНУТИ НА ПРОПОВІДІ
Кануфер (канупер, пижмо бальзамічне, сарацинська м’ята) можна назвати рослиною з давно забутою славою. Дуже популярною була ще в середні віки. Вирощували в монастирях та на аптекарських городах. У народі іноді називають біблійним листом. Нібито через те, що довгі черешки його нижнього листя використовували як закладки для Біблії, а сильний бальзамічний аромат не давав заснути на проповіді священнику. Із часом цей аромат ще й повністю просочував Біблію.
ДО ҐРУНТУ НЕВИБАГЛИВИЙ
Багаторічник виростає у висоту до 1,2 м. Його листя вкрите коротким опушенням. Використовують рослину як пряноароматичну та лікувальну. Дуже витривала, вологолюбна та холодостійка. Віддає перевагу світлим місцям, але витримує й затінок.
До родючості ґрунту невибаглива. На одному місці може рости 10—15 років, але краще кожні 5—6 років омолоджувати. Ділення куща — найкращий спосіб розмноження кануфера. Діленки висаджують у заздалегідь підготовлені лунки. Хоча можливий і насінний спосіб. Урожай збирають на початку цвітіння, в цей час рослина накопичує найбільшу кількість ефірної олії. Зрізають листя без черешків. Висушують у затінку, розклавши тонким шаром. Повністю висушена сировина добре кришиться. Листя й бутони у свіжому вигляді мають гіркий смак. А от після висушування гіркота зникає. Якщо ж вирощуєте кануфер передусім із декоративною метою, то не поспішайте зрізувати. Адже найбільшої краси досягає в період цвітіння. Квіти бальзамічного пижма нагадують цвіт пижма звичайного.
ЛИСТЯ РАНИ ГОЇТЬ
Листя містить ефірну олію, вітаміни С, В1, В2, дубильні речовини, флавоноїди, камфору. Його використовують у народній медицині як глистогінний, вітрогінний, болевтамівний, бактерицидний, протизапальний, жовчогінний засіб, для нормалізації роботи печінки та травного тракту. Чинить також ранозагоювальну дію.
Так, листя обдають окропом і застосовують зовнішньо при саднах, гематомах, забиттях, ранах. Особливо цінується ефірна олія кануферу. Її також використовують для лікування ран, опіків, забиттів. Із цією ж метою готують і бальзамічну олію. Змішують 1 частину свіжого листя і 5 частин олії. Настоюють протягом 2 тижнів у темному місці. Проціджують і змащують хворі місця.
Для лікування хвороб печінки треба 20 г висушеної трави залити 200 мл окропу та настояти до охолодження. Вживати по 50 мл перед їдою.
НАСТОЮЮТЬ ПИВО, ОЦЕТ
Висушене листя додають до м’ясних, рибних та овочевих страв, порошок — до солодких, зокрема пряників. У деяких країнах канупером ароматизують сири. На ньому настоюють пиво, різноманітні наливки та спиртові настоянки. Порошком кануферу також ароматизують олію, і вона набуває надзвичайного аромату. Кануфер додають при консервуванні овочів (бутони) та мочінні яблук. На сухому листі настоюють оцет.
ДЛЯ АРОМАТУ І ПРОТИ МОЛІ
Аромат канупера не до смаку багатьом шкідникам саду: попелиці, пильщикам та іншим. Також ним наповнюють саше (невеличкі полотняні мішечки) для ароматизації білизни в шафі та відлякування молі. У косметології пижмо бальзамічне використовують для ополіскування волосся.