Якщо вас стали турбувати болі в попереку й прискорене сечовипускання, варто відвідати лікаря та перевірити, чи немає в ваших нирках небажаного «будматеріалу». «Порадниця» з’ясувала, чому формуються ниркові камені та як їх позбутися.
ВІД ПІЩИНКИ ДО М’ЯЧИКА ДЛЯ НАСТІЛЬНОГО ТЕНІСУ
— Нирковокам’яна хвороба (нефролітіаз) — поширене урологічне захворювання, що проявляється утворенням усередині нирок твердих відкладень (конкрементів), — пояснює кандидат медичних наук, уролог вищої категорії Іван КРИЖАНОВСЬКИЙ. — Ниркові камені формуються з солей і мінералів, які знаходяться в сечі. У здорової людини ці хімічні сполуки виводяться з організму з уриною. Але якщо з якоїсь причини сеча стає занадто концентрованою — виходить ідеальне середовище для випадання осаду й формування кристалів, які поступово утворюють камені. Розмір конкрементів варіюється від піщинки до м’ячика для настільного тенісу.
Камені в нирках турбують пацієнтів різної статі й віку, але найбільше до патології схильні зрілі чоловіки. Найчастіше утворення формуються тільки в одній нирці. Попадання ниркових каменів у сечовивідні шляхи може спричинити сечокам’яну хворобу (один з етапів нефролітіазу) з ураженням сечоводів, сечового міхура або уретри.
За словами фахівця, причини утворення ниркових каменів до кінця не вивчені. Найчастіше їхню появу пов’язують із неправильним харчуванням (зловживання сіллю, цукром, білковою їжею), недостатнім надходженням рідини в організм (і/або незбалансованим мінеральним складом питної води в регіоні), порушенням обміну речовин і спадковою схильністю. Факторами ризику вважають також зайву вагу, гіподинамію, наявність запальних захворювань шлунково-кишкового тракту та сечовидільної системи, життя в жаркому кліматі (людина постійно пітніє й організм швидко зневоднюється). Спричиняти зміну хімічного складу сечі може й прийом деяких медикаментів. Найчастіше до розвитку захворювання призводить сукупність кількох чинників.
ДРІБНІ МОЖУТЬ ВИЙТИ САМІ
Після того, як камінь сформувався, він може залишитися в нирці або спробувати пройти по сечовивідних шляхах у сечовід (трубка, що з’єднує нирку і сечовий міхур). Інтенсивність симптомів при цьому залежить від розміру, кількості й типу конкрементів.
Дрібні камені зазвичай не спричиняють відчутного дискомфорту та нерідко виходять із сечею самостійно. У той же час утворення розміром від 3 мм провокують сильні, гострі або ниючі болі в боку й попереку (ниркові кольки), а також у паху. Крім того, пацієнта турбують часті болючі сечовипускання. Іноді сеча набуває червонуватого відтінку — кров з’являється через пошкодження каменями слизових оболонок органів.
У важких випадках спостерігається нудота, блювота, лихоманка. Після загострення симптоми можуть зменшуватися до наступного нападу (найчастіше виникає після фізичного навантаження).
Іноді нефролітіаз протікає без симптомів, і камені в нирках знаходять випадково — при рентгені або УЗД.
ЯК ЛІКУВАТИСЯ
— При виникненні тривожних ознак потрібно якомога швидше звернутися до уролога або нефролога, — каже Іван Крижановський. — Лікар проведе огляд і направить на УЗД нирок, аналізи сечі й крові, за необхідності — урографію та пієлографію. Основна мета терапії — видалення каменів із нирок і профілактика рецидиву. Якщо утворення невеликі й немає ускладнень, призначають анальгетики, спазмолітики й діуретики, дотримання оптимального питного режиму та дієти. Камені при цьому виходять самостійно.
Якщо ж конкременти великі, застосовуються такі методи, як літотрипсія (дроблення каменів ударними хвилями зовні), літоліз (розчинення каменів завдяки прийому спеціальних препаратів) або хірургічне втручання.
Щоб хвороба не повернулася, потрібно пити 2 л чистої води на день, знизити вживання міцного чаю, кави, солодкої газованої води й алкоголю. Також важливо дотримуватися дієти (під забороною копченості, гострі, солоні, жирні та смажені страви), позбавитися зайвої ваги, бути фізично активним і проходити щорічний огляд в уролога.
НАРОДНІ РЕЦЕПТИ
(варто застосовувати тільки після консультації з лікарем!)
- Вивести камені з нирок допоможе настій із кореня шипшини. Для його приготування 1 ст.л. подрібненого кореня залийте 200 мл окропу та дайте настоятися мінімум пів години (настій повинен потемніти). Приймайте по 1/3 склянки тричі на день до їди. Курс — 2–3 тижні.
- Щодня вживайте журавлиний або брусничний морс. Ці ягоди мають потужний сечогінний ефект.
- Склянку вівса промийте й залийте в термосі окропом. Через 12 год. протріть овес через дрібне сито, отриману кашу їжте вранці натщесерце, не додаючи сіль, цукор і масло. Повторюйте 7–10 днів.
- Щоранку, прокинувшись, випивайте склянку води з розчиненими в ній 2 чайними ложками меду (бажано темних сортів). Курс прийому — мінімум місяць.
Підготувала Ірина КАДЧЕНКО.