Сідничний нерв – найдовший у людському тілі. Він починається знизу спини, в районі попереку, і, розщеплюючись на дві частини, тягнеться через сідниці, стегна, литки до ступні. Саме цей нерв забезпечує рухливість ніг, пов’язуючи розташовані в них м’язи з центральною нервовою системою.
ЧОМУ ЦЕ СТАЄТЬСЯ
Немало прикрощів може завдати людині защемлений сідничний нерв, причиною чого найчастіше стає міжхребцева грижа. Частина міжхребцевого диска, що вип’ялася, тисне на нього, і це призводить до болючих відчуттів у попереку або по всій довжині ноги. Таке явище й називають защемленням сідничного нерва або ішіасом.
Утім, недугу можна «заробити» й в інший спосіб. Травма, кісткова шпора (надмірне зростання кістки) на хребцях, діабет (це захворювання пошкоджує нерви) або, приміром, пухлина – все це також може спровокувати защемлення.
СИМПТОМИ
Основним симптомом є сильний біль, який спочатку локалізується в ділянці попереку та крижів, а в міру прогресування хвороби поширюється вздовж однієї, рідше – обох нижніх кінцівок. Біль може бути пекучим або тупим, безперервним або «стріляючим», періодично виникати у вигляді нападів або бути присутнім весь час зі змінною інтенсивністю. Посилюється він при рухах хребта, а інколи навіть невелике ворушіння ураженою кінцівкою призводить до найсильнішого больового спалаху.
У деяких пацієнтів біль має помірний характер, зате відчувається поколювання чи оніміння кінцівки чи певної ділянки. З часом після початку ішіасу окремі групи м’язів поступово слабшають, через що у хворого виникають складності при ходьбі. У найважчих випадках защемлення нерва призводить до порушень сечовипускання та дефекації через параліч сфінктера.
ЛІКУВАННЯ
Найбільшого дискомфорту зазвичай завдає больовий синдром, і лікування ішіасу спрямоване не тільки на усунення причини його появи, а й на зняття болю. Для цього невролог призначає нестероїдні препарати протизапальної дії, спазмолітики та міорелаксанти, анальгетики, глюкокортикостероїди, вітаміни. Крім медикаментозного лікування, при ішіасі позитивний ефект дають фізіотерапевтичні процедури – електрофорез, УВЧ, терапія лазерним променем, магнітна, мануальна, лікувальний масаж, акупунктура (голкорефлексотерапія).
Пацієнтам із гострим болем необхідний постільний режим, щоб уникнути подальшого подразнення нервових волокон і посилення запального процесу. У період ремісії велику користь приносять спеціальні фізичні вправи, при ішіасі їх призначають для стимуляції обмінних процесів в ослаблених м’язах, поліпшення кровообігу та зміцнення м’язової тканини. Хірургічне втручання застосовують у вкрай поодиноких випадках.
При своєчасному зверненні до лікаря прогноз, як правило, сприятливий, і пацієнт на тривалий час або повністю позбавляється болю.
ПРОФІЛАКТИКА
Щоб не допустити повернення захворювання, необхідно:
- вести здоровий спосіб життя, що включає правильне харчування та пропорційну фізичну активність;
- регулярно виконувати спеціальні вправи, рекомендовані лікарем;
- уникати протягів і травм;
- використовувати для сну матрац середньої жорсткості, що підтримує фізіологічний вигин хребта.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.