На жаль, за статистичними даними ННЦ «Інститут кардіології ім. М.Д.Стражеска» АМН України, у 2003 році в Україні було зареєстровано понад 10 млн. осіб, хворих на гіпертонічну хворобу, у 2007-му їх стало вже 11 млн. Нині ж, за даними Міністерства охорони здоров’я України, в нашій країні більше 12 млн. таких осіб. З них систематичне лікування отримують лише 14%, періодично приймають лікарські препарати 35%. Решта ж звертаються до лікарів, тільки щоб угамувати біль.
Серед основних чинників розвитку — малорухливий спосіб життя, надлишкова вага, куріння, зловживання алкоголем і кухонною сіллю, особливо за спадкової схильності до ниркової недостатності. Останніми ж десятиліттями підвищений тиск стає хронічним унаслідок нервово-психічного перенапруження — емоційних стресів. Причин для них у слаборозвинених країнах чимало. Це — низький рівень доходів, безробіття, невиплата зарплат, незадовільні житлові умови, зрештою політична та економічна нестабільність. Також на загальний психічний стан справляє згубний вплив і нескінченний потік негативної інформації, у тому числі поширюваної ЗМІ, які, втім, змушені віддзеркалювати те, що коїться у суспільстві…
Задля профілактики розвитку артеріальної гіпертензії треба дотримуватися, по суті, нескладних принципів — раціонально і повноцінно харчуватися, обмежити споживання солі й спиртного, якнайбільше рухатися, уникати стресів, висиплятися — одним словом, вести здоровий спосіб життя.
При цьому слід мати на увазі, що ризики захворіти на гіпертонію із віком збільшуються. Проте не варто довіряти безпідставно поширеному твердженню, мовляв, у літньому віці кров’яний тиск навіть має бути дещо підвищеним. Нормальний у дорослої людини не повинен перевищувати показників 140/90.
Якщо він долає цю межу — необхідно негайно вживати медичних заходів, обов’язково звернутися до лікаря.
Павло ЗАСУНЬКО, сімейний лікар.