У родині ірисових, котра налічує близько 1800 видів, є невелика квіточка — фрезія з вишуканою і оригінальною формою суцвіть. Її квіткова стрілка вигнута майже під прямим кутом, а квіти розміщені перпендикулярно. Ніжний конвалієво-жасминовий запах радує всю зиму і ранню весну. А до чудового запаху селекціонери додали не менш чудові кольори — від білого до вишневого і фіолетового, від жовтого до теракотового, від рожевого до густо-лавандового. Є й махрові форми.
Нині в продажу з’явився посадковий матеріал — бульбоцибулини фрезії різних сортів. Багато хто з любителів з радістю і надією купували та садили їх, але квітів не побачили. Найпоширеніша помилка — це спроба вирощувати фрезію, як звичайний гладіолус. Насправді агротехніка дещо інша.
Перш за все треба пам’ятати, що її батьківщина — Південна Африка, а в південній півкулі усе «навпаки» — зима і літо. Тому цвіте фрезія взимку. Це теплична культура, але любителі можуть успішно вирощувати її в кімнаті. Культивують фрезію в добре провітрюваних приміщеннях за температури 12—16 градусів. Вона дуже вимоглива до освітлення. Щоб зацвіла на Новий рік, бульбоцибулини садять у жовтні: квітне через 12 тижнів після посадки протягом 2 тижнів. Після посадки горщики тримайте на світлі, бо цибулини швидко проростають. До появи квітконосів температура має бути не вища за 16 градусів, інакше рослини будуть слабкі. Після появи бутонів вазони треба винести в приміщення з температурою 16—18 градусів. Фрезія дуже чутлива до підживлень міндобривами. Ні в якому разі не допускайте передозувань! Оптимальна доза — 3 г калійних і 2 г фосфорних добрив на 1 л води двічі на місяць. Поливайте помірно. Надмір вологи може знищити бульбоцибулини.
Для посадки бульбоцибулин треба брати горщики діаметром 15 см і садити по 5—8 штук, кожна може дати від 1 до 4 квіткових стрілок з 5—10 квітками на кожній. Матимете справжній букет на підвіконні. Щоб фрезія цвіла всю зиму, треба садити бульбоцибулини кожні 2 тижні. Земля листкова, торф’яна, дернова і пісок (2:2:1:1). Після відцвітання поволі зменшуйте полив і дайте листкам повністю відмерти. У червні викопайте і просушіть. Протягом 6 тижнів зберігайте за температури 25—30 градусів, що сприяє закладенню квіткових бруньок.
Фрезію можна розмножувати й насінням, яке висівають у травні в таку саму ґрунтосуміш. Проростає насіння при 20—22 градусах, сходи з’являються за 10—12 днів. Після їх появи температуру треба знизити до 16—18 градусів, щоб не витягнулися й не вилягли. Зацвітають сіянці через 8 місяців.
На букет фрезію зрізують, коли розкриється 1—2 квітки, решта добре розцвітає у воді. Букети стоять до 2 тижнів.