Сонце дарує нам не лише тепло й гарну засмагу — приблизно у 20 відсотків людей під впливом ультрафіолету на шкірі з’являються почервоніння й пухирі, які не тільки мають неестетичний вигляд, а й сверблять. Це симптоми фотодерматиту. «Порадниця» з’ясувала, чому він виникає і як його попередити.
— Фотодерматит (фотодерматоз) — це захворювання, обумовлене підвищеною чутливістю шкіри до ультрафіолетових променів, — пояснює дерматовенеролог Микита АГАФОНОВ. — У народі його часто називають «алергією на сонце», однак алергену, як такого, в сонячних променях немає. Фотодерматит розвивається через вплив фотосенсибілізаторів — речовин, що збільшують чутливість шкіри до ультрафіолету.
Залежно від характеру фотосенсибілізаторів виділяють зовнішні та внутрішні чинники захворювання. До перших належать лікарські препарати для зовнішнього застосування, косметичні та парфумерні засоби (молочко для тіла, креми, парфуми, дезодоранти), ефірні олії (бергамот, троянда, сандал), побутова хімія, пилок лугових трав і сік деяких рослин (кріп, петрушка).
До внутрішніх чинників (зустрічаються рідше) відносять речовини, які накопичуються в організмі при метаболічних порушеннях, системному застосуванні деяких ліків (серцево-судинні й гормональні препарати, антибіотики, антидепресанти), порушеннях роботи печінки та нирок.
У групі ризику також діти, люди зі світлою шкірою, пацієнти з атопічним дерматитом, ті, хто зловживає парфумерією, косметикою, відвідуванням солярію.
Симптоми алергії на сонце проявляються після контакту з ультрафіолетовими променями (іноді — нетривалого) у вигляді почервоніння, набряклості та дрібних висипань на шкірі, що супроводжуються сверблячкою, печінням і лущенням. Зазвичай висипи виникають на обличчі, зоні декольте, рідше — на руках і ногах. Може турбувати й слабкість, підвищення температури тіла, головний біль. Інтенсивність симптомів залежить від типу шкіри, загального стану здоров’я людини, наявності алергії на інші подразники. Хвороба зазвичай розвивається при виїзді на море або до південної країни (регіону) із більш активним сонцем.
Іноді ознаки «сонячної» алергії можуть з’явитися не одразу, а через 8—12 год. після впливу УФ-променів на шкіру. Подальший вплив сонця без усунення фотосенсибілізатора може призвести до виникнення хронічної форми фотодерматиту й навіть екземи. За словами Микити Агафонова, при появі характерних симптомів потрібно мінімізувати перебування на сонці й звернутися до лікаря (дерматолога, алерголога). Після огляду й обстеження фахівець призначить лікування. Це можуть бути різні мазі (у важких випадках — гормональні), препарати, які нормалізують функцію печінки, обмін речовин і сприяють регенерації шкіри (антиоксиданти, вітаміни С, Е та групи В, нікотинова кислота). При сильному свербінні й запаленні шкіри призначають антигістамінні, нестероїдні протизапальні препарати. Загалом терапія фотодерматиту займає від кількох днів до кількох тижнів (при внутрішніх причинах захворювання потрібна консультація гастроентеролога, нефролога, ендокринолога).
Попередити фотодерматит допоможе застосування якісного сонцезахисного крему з високим рівнем SPF (не менше 50) навіть у місті. Крім того, на пляжі не користуйтеся косметикою й парфумами, засмагайте в тіні, під парасолькою. Перед поїздкою на море не робіть пілінгу, татуажу, лазерного шліфування — всі ці процедури роблять шкіру вразливою.
ЩО РАДИТЬ НАРОДНА МЕДИЦИНА
✔ При симптомах «алергії на сонце» добре охолоджують шкіру та усувають свербіж листя капусти, тонкі кружальця сирого огірка або картоплі.
✔ Допоможе зняти запалення й настій герані: ст.л. подрібненого листя залийте 150 мл окропу, дайте півгодини настоятися,
охолонути й протирайте висип.
✔ Пийте тричі на день до їжі по 20 мл свіжого соку селери. Курс прийому — місяць.
✔ Ділянки висипань також рекомендується протирати протягом дня свіжим яблучним соком.
✔ При схильності до фотодерматозу збільшіть у раціоні кількість продуктів, багатих на вітамін В — це чорна смородина, порічка, зелений чай, риба, курячі яйця, куряча та яловича печінка.
✔ У сонячну погоду носіть світлий одяг із натуральних тканин. Після прання всі речі ретельно полощіть: пральний порошок і кондиціонери для білизни — додаткові провокатори фотодерматиту.
Підготувала Ірина КАДЧЕНКО.