Вирощуючи різні квіти, ми часто й не здогадуємось, що належать вони до однієї родини і потребують схожих умов вирощування. Це можна сказати зокрема про родину геснерієвих, найпопулярнішими представниками яких є кімнатні фіалки (сенполії). До неї належать глоксинії (синінгії), епісції, есхінантуси, стрептокарпуси, ахіменес, колумнея, хірита та багато інших.
Багато видів геснерієвих можуть похвалитись яскравими красивими квітами та опушеними, ніби оксамитовими, листочками. Це переважно теплолюбні рослини, адже їх батьківщина – тропіки та субтропіки. Температура вирощування взимку має бути не нижче 18 градусів. Однак деяким, як-от стрептокарпусу, потрібне зниження температури до 13-15 градусів. А надміру високої температури ці рослини не люблять. Мабуть, квітникарі помічали, що влітку, у спеку, фіалки цвітуть неохоче.
Також геснерієві люблять світло: воно має бути яскраве, але розсіяне. За його браку рослини витягуються, молоді листочки дрібнішають. Ті, хто займається кімнатним квітникарством професійно, взимку застосовують досвічування. Поливати треба обережно, не заливаючи, вода має бути м’якою, теплою або принаймні кімнатної температури. Уникайте потрапляння вологи на листочки та стебла, бо вони можуть загнити. Водночас геснерієві як вихідці з тропіків люблять вологе повітря, тому вазони краще розміщувати на піддонах із мокрою галькою. Та й поливати їх краще через піддони. Висихання земляної грудки неприпустиме. Під час цвітіння рослини слід підживлювати.
Ґрунт має бути повітро- та вологопроникним. Тому в нього додають розпушувачі, пінопласт. Для більшості геснерієвих підійде така ґрунтосуміш: по 1 частині легкої дернової і торф’яної землі, 2 – листкової, 0,5 піску. Горщики не повинні бути великими.
Основні шкідники – попелиця, павутинний кліщ, борошнистий червець. Для боротьби з ними застосовують інсектициди.
Тривале рясне цвітіння, розмаїття сортів, невибагливість у догляді – все це зробило геснерієві дуже популярними. Завдяки компактним розмірам їх можна вирощувати навіть у невеличких приміщеннях.
Катерина ОКУНЬ.