Передусім треба усвідомити, що тютюнокуріння — це біохімічна і психологічна залежність. Така сама, як уживання алкоголю, наркотиків, певних лікарських препаратів. Електронна сигарета — це пристрій для вдихання імітованого диму, що фактично є нагрітою парою з ароматизаторами та іншими речовинами, в тому числі нікотином — нейротоксичним алкалоїдом. Він міститься у рослинах родини пасльонових, переважно тютюні, у менших кількостях — у помідорах, баклажанах, картоплі, зелених болгарських перцях.
За принципом дії електросигарета нагадує модифікований інгалятор. Пара в ньому генерується з ароматизованої рідини в спеціальному картриджі. За твердженням виробників, вона дає змогу контролювати як фізичну, так і психологічну залежність, адже пристрій використовують, як у ритуалі куріння справжньої сигарети. Ось типовий відгук тих, хто кинув курити завдяки електронній сигареті: «Мінімальний термін зняття залежності 3–7 днів. Але за найменшого бажання затягтися звичайною сигаретою необхідно курити лише електронну».
На жаль, цей пристрій — також не панацея щодо позбавлення від нікотинової залежності. Адже до складу рідини для електросигарети входить той самий нікотин, що, як не крути, є отрутою, незалежно від того, потрапляє він до організму зі звичайного тютюнового виробу або штучного. Тож нікотинова залежність у такому разі не стає меншою. Психологічний же аспект згубної звички (ритуал тютюнокуріння) взагалі лишається тим самим.
Після додаткової експертизи електронних сигарет ВООЗ виступила із заявою, у якій зажадала в усіх виробників цієї продукції вилучити з опису рядок про дозвіл цієї організації, якого, втім, вона ніколи й не давала. Максимум, про що говорять експерти, — що подібні речовини в тій концентрації, яку пропонують для використання як разову дозу, менш шкідливі, ніж дим від звичайних сигарет.
Інна ПОПОВА, лікар-нарколог, психотерапевт.