Цю проблему батьки нерідко замовчують, вважаючи, що в цьому є щось ненормальне. Йдеться про дитячий енурез. Пройшли через це і ми, коли донечці виповнилося 5 років. Хоча доти все було нормально.
У багатьох родинах батьки сварять дітей за мокрі простирадла. Але результату це не дає. Дитина лише стане закомплексованою, знервованою. Адже вона не винна, до того ж розуміє, що вона гірша за інших. Треба налаштувати її на краще.
Лікарі радять завести спеціальний календар і щоранку робити на ньому успішні чи неуспішні позначки. Прокинувся мокрим — намалювати над датою крапельки дощу, сухим — сонечко. За кожне сонечко хвалити, але за крапельки не сварити.
Крім того, важливо виробити рефлекс. Для цього на ніч заводять будильник на час, коли дитина частіше мочиться, будять її і садять на горщик. Головне, щоб робила це свідомо, прокинувшись, хоч це і важко, адже спить міцно. Якщо ви просто перетягуватимете на горщик сонну дитину — це не дасть ефекту. Так, ми з донечкою спеціально пішли до магазину, і вона сама вибрала будильник у вигляді песика, який, як ми домовилися, відтепер щоночі її будитиме.
Народних методів лікування енурезу чимало. Зупинімось на найпоширеніших.
- Так, можна давати дитині на ніч чайну ложку меду. Він заспокійливо діє на центральну нертову систему (адже часто енурез — наслідок нервових розладів). До того ж мед затримує в організмі вологу.
- Одним із найефективніших народних засобів є кріп. Його прийом ми також перетворили на ритуал. Щоранку натщесерце я давала доньці кріп з медом, а також пила з нею за компанію, аби показати, що підтримую її. Для приготування напою столову ложку насіння кропу кладуть у термос, заливають 250 мл окропу і настоюють ніч. Мед — за смаком. Дітям дають по півсклянки. Пити 10 днів, потім зробити 10 днів перерви і знову пити 10 днів.
- Знайома розповіла, як вилікувала сина звіробоєм. Для цього 40 г сушеної трави з квітом заливала 1 л окропу, закутувала і настоювала 2–3 год. Давала замість чаю чи води і перед сном.
Нерідко діти мочаться вночі, якщо в приміщенні холодно, або під час хвороб. Дуже часто причиною енурезу є спадковість. Так, якщо один з батьків мав цю проблему, то в дитини майже 50 відсотків шансів успадкувати її. Контролюйте, щоб перед сном дитина пішла до вбиральні. Після 6 год. вечора слід обмежити споживання напоїв та зайняти дитину лише спокійними розвагами.
Найчастіше причина енурезу — урологічна чи нервова. Тож способи лікування різні. Щоб виключити першу причину, слід зробити аналізи крові та сечі, УЗД внутрішніх органів (із наповненим сечовим міхуром), звернувши особливу увагу на нирки та сечовий міхур. Якщо все гаразд (як було у нас), то слід шукати інші причини. Багатьом діткам допомагає курс електрофорезу на ділянку сечового міхура. Енурез можуть спричинити й психологічні фактори (переляк, стрес, зміна обстановки, нездорова психологічна атмосфера в родині, травми). Тоді лікування призначає психоневролог.
Згодом я дізналася ще одну причину енурезу, про яку не згадав жоден лікар, хоч куди зверталися. Це глисти. Тож якщо їх виявлять, слід вжити заходів. Дуже прикро бачити, як матусі для профілактики дають дітям час від часу протиглисні препарати, не переконавшись, чи є у дитини глисти. Адже більшість цих засобів токсичні. Аналіз калу на яйця глистів, на жаль, не дуже ефективний. Наявність паразитів визначають за кров’ю. Щоправда, роблять аналіз далеко не скрізь і переважно у платних лабораторіях. Якщо він позитивний, не поспішайте до аптеки. Протиглисну програму має розписати лікар. Адже спочатку слід підготувати організм до прийому ліків, потім прогнати глистів, а після цього — вивести гельмінтів і очистити кишечник.
Цей курс триває близько 2 тижнів. Із глистами може пройти і енурез.
Людмила РОМАШКО.