Із настанням теплої пори більшість із нас воліють проводити відпустку або просто вільні дні (якщо ви, приміром, пенсіонер) деінде подалі від рідної домівки. Як мовиться, для зміни обстановки. На дачах, у родичів або знайомих у селі. За матеріальних можливостей – за кордоном. Коли ж є медичні показання – то в санаторіях, курортно-кліматичних місцевостях своєї або інших країн.
Крім необхідності психологічно призвичаїтися до нового місця, виникає потреба у фізіологічній адаптації до нових географічних (природних) умов. Але що далі від місцевості постійного проживання перебуваємо, то складніше і важче для організму відбувається так звана акліматизація, тобто механізм узгодження біохімічних процесів, біоритмів до особливостей нової території. Доводиться пристосовуватися до таких метеопараметрів, як температурний режим, вологість, особливості довкілля, навіть певних змін інтенсивності тяжіння Землі (гравітації). На акліматизацію, звісно, потрібен час, тож залежно від адаптаційних особливостей організму, стану здоров’я цей процес інколи може бути болісним і тривати трохи не весь час перебування у новій кліматичній зоні.
Зокрема акліматизація в умовах спекотного клімату може спричинити порушення сну, зневоднення, втрату апетиту, розлади травлення та інших систем організму, зниження його опірності до інфекційних захворювань. Часто функціональні розлади зумовлені саме зневодненням, тобто порушенням водно-сольового обміну, через що знижуються м’язовий тонус, сечовиділення, збільшується пітливість, утруднюється дихання, підвищується кров’яний тиск, прискорюються серцебиття і пульс.
Загалом за відносно доброго здоров’я акліматизація триває до 2 тижнів залежно від особливостей організму і його адаптаційних можливостей. Нездоровим людям краще вибирати місце відпочинку в своїй кліматичній зоні. У будь-якому разі перш ніж прийняти рішення щодо літнього відпочинку, порадьтеся з лікарем, який спостерігає вас постійно і знає особливості організму.
У перші дні перебування у чужій для вас кліматичній зоні слід поводитися особливо обачно: не переобтяжуватися перебуванням на пляжі для засмаги, активними формами відпочинку (спортивні ігри, плавання, катання на водних лижах тощо), полегшити раціон харчування, добре висиплятись. Якщо нездужання, пов’язане з акліматизацією, не минає чи стан погіршується, необхідно негайно вжити медичних заходів, а то й повернутися додому, у звичні кліматичні умови.
Павло ЗАСУНЬКО, лікар загальної практики.