Заготівлею трав займаюся багато років. Та з особливим нетерпінням завжди чекаю на цвітіння лип. Цей «медовий» період триває близько двох тижнів. І хоч рослина дала назву другому місяцю літа, цвісти починає в червні.
КОЛИ ЗБИРАЮТЬ І СКІЛЬКИ ЗБЕРІГАЮТЬ
Квіти й листя липи збирають тільки під час цвітіння. Зібрані в інший час менш корисні й дають високий відсоток непридатної сировини. Заготовляють їх в екологічно чистій місцевості, в суху погоду, коли розпустилося найбільше квіток. Обережно відокремлюють суцвіття разом із приквітковим листям. Для висушування розкладають тонким шаром у приміщеннях без доступу сонячного світла і з хорошою вентиляцією. На сонці сировина втрачає свої цілющі властивості.
Під час висушування перемішувати її не варто, оскільки квіти ніжні та ламкі. При висиханні аромат зникає. Тримають у скляних банках, паперових пакетах. Зберігають до двох років у темних сухих приміщеннях.
ЦІЛЮЩІ ВЛАСТИВОСТІ
Основна дія препаратів липи – виражена потогінна. Тому їх застосовують у лікуванні застудних захворювань, при гарячці. А також при ГРЗ, грипі, запаленнях верхніх дихальних шляхів. Вони мають сильний відхаркувальний ефект, бактерицидні, знеболювальні, загоювальні властивості та чинять сильну протизапальну дію. Наявність аскорбінової кислоти в суцвіттях позитивно впливає на стан судин. Прийом настоїв, чаїв і відварів з липи має протисудомний ефект. Липа виводить із організму солі, знімає спазми, знижує артеріальний тиск, прискорює виведення сечі та жовчі, покращує діяльність залоз внутрішньої секреції.
Рекомендують при гастриті, пієлонефриті, циститі, кольках, пов’язаних з каменями в нирках і жовчному міхурі, при спазмах кишківника та шлунка, здутті живота. Також застосовують при захворюваннях суглобів (добре знімає запалення), ревматизмі, геморої, опіках, виразках, невралгії, судинних і г пертонічних кризах. Препарати квіток липи також приймають для зниження рівня холестерину. Це ще й хороше заспокійливе, тому їх вживають для зняття тривожності, при безсонні.
Полоскання настоєм липового цвіту допомагає при ангіні, стоматиті, запальних процесах у ротовій порожнині та горлі.
Особливо корисна липа для жінок. Липовий чай омолоджує, стабілізує роботу сечостатевої системи та коригує гормональний баланс, а також полегшує менструальні болі.
Квітки липи ефективні для схуднення, адже вона добре виводить з організму зайву рідину, та ще й токсини, що особливо важливо.
ЛІКУВАННЯ
Липовий чай готують так. На одну склянку окропу беруть 1 ст.л. квіток і настоюють 10 хв. Підсолоджують медом або цукром і п’ють гарячим під час застуди, інфекційних і вірусних хвороб. Якщо потрібно пропотіти, п’ють на ніч і одразу лягають під теплу ковдру. Такий чай допоможе зняти й нервове напруження перед сном. Для посилення ефекту додають трішки меліси та м’яти. Охолоджений можна заморозити та протирати такими кубиками льоду шкіру обличчя.
2 ст.л. квітів залити двома склянками окропу, варити на водяній бані на слабкому вогні 15–20 хв., процідити. Приймати гарячим при застуді.
1 ст.л. сировини заливають склянкою окропу. Настоюють 40 хв. (краще в термосі). Вживають настій при застуді за пів години до їжі або ж для полоскання горла.
Горло можна полоскати і таким настоєм. Змішують 1 частину сушеного липового цвіту та 1,5 частини квітів ромашки. 1 ст.л. суміші слід залити склянкою окропу. Настояти у термосі 20 хв. Процідити, додати 1 ч.л. гашеної соди.
Використовуючи препарати з липи, пам’ятаймо, що це – ліки. Відтак передусім порадьтесь із лікарем щодо правильності їх прийому.
ДЕ В КУЛІНАРІЇ ВИКОРИСТОВУЮТЬ
Подрібнені на борошно сухі квіти можна додавати в тісто для випічки та млинців – будуть дуже ароматні, ну й, звісно, корисні. Молоді листочки липи використовують як зелень для салатів. Також із квітів готують вина та лікери.
Якщо любите баню, в період цвітіння заготуйте віники з липи. Висушують їх у затінку, щоб збереглись листочки та квіти.
Леся МОРГУШЕНКО.
Київська обл.