Люди, які хворіють на рак або перенесли онкологію раніше, частіше заражаються COVID-19 і мають високий ризик ускладнень. Це зумовлено тим, що лікування від онкології може послаблювати імунну систему людини, робити її дуже вразливою до багатьох вірусів, і COVID-19 — не виняток. Люди з онкологією — група ризику важкого перебігу і смерті від COVID-19. Тож як їм захиститися від коронавірусу, коли можна вакцинуватись та отримати додаткову дозу, які можуть бути нормальні побічні ефекти? Про все це розповідає Олександр СТАХОВСЬКИЙ, cтарший науковий співробітник відділення пластичної та реконструктивної онкоурології, хірург відділення малоінвазивної хірургії Національного інституту раку, доктор медичних наук.
НАСКІЛЬКИ ВЕЛИКА НЕБЕЗПЕКА
Так, люди з онкологічними хворобами частіше отримують ускладнення і помирають від COVID-19. Насправді, ризик померти від онкології у таких пацієнтів значно менший, ніж від ускладнень, які може спричинити коронавірусна хвороба. Тому їм найперше потрібен захист від COVID-19 — вакцинація. Це єдиний ефективний захист від важкого перебігу ковіду та смерті від нього.
Щепитися від COVID-19 можна як в активній фазі онкологічного захворювання, так і тим, у кого ремісія.
Варто зазначити, що при плануванні хірургічного втручання вакцинуватись можна за 48 годин до операції або через 2 тижні після неї. Тим пацієнтам, які проходять хіміотерапію, слід порадитися зі своїм лікарем, коли саме краще щепитися, щоб вакцинація дала оптимальний захист.
Разом із онкохворими людьми вкрай необхідно вакцинуватися також їхнім рідним і людям, котрі проживають разом або доглядають за ними.
ЯКОЮ ВАКЦИНОЮ
Насамперед вакциною «спокою», бо всі вакцини є цілком безпечними для щеплення онкохворих. А до «спокою» можна додати Comirnaty від Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca та СoronaVac від Sinovac Biotech.
Ці вакцини не містять живий вірус, тож захворіти внаслідок щеплення неможливо. Кожна з цих вакцин пройшла всі етапи клінічних досліджень і схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я.
ДОДАТКОВА ДОЗА: НАВІЩО І КОМУ ПОТРІБНА
Люди з різними видами раку крові (лейкоз, лімфоми, мієломи, гематологічні злоякісні пухлини тощо), а також пацієнти після хіміотерапії чи променевої терапії, можуть отримати додаткову дозу вакцини.
Щонайменше — через 28 днів після другої дози. Оптимально ввести її в період до 3 місяців після другої дози.
Додаткова доза рекомендована людям із переліком важких хвороб, у яких міг не сформуватися належний імунний захист після двох доз антиковідної вакцини.
Додаткова доза для осіб із тяжкими захворюваннями рекомендована незалежно від того, вакцина якого виробника була використана для перших двох доз.
Щоби зробити додаткове щеплення, необхідно звернутися до свого сімейного або профільного лікаря. Лікар визначить, що потрібна додаткова доза антиковідної вакцини за медичними показаннями, та видасть направлення в довільній формі на щеплення третьою дозою.
Після цього треба записатися до найближчого пункту чи центру вакцинації та взяти з собою на щеплення направлення від лікаря.
ПОБІЧНІ ЕФЕКТИ — ЦЕ НОРМАЛЬНО
Подібно до того, як деякі люди відчувають побічні ефекти від ліків, а деякі ні, так само є різні реакції й на вакцини. Хоча ми, як правило, чуємо лише про неприємні реакції після вакцини, багато людей після щеплення відчувають лише легкий дискомфорт або не відчувають нічого.
Вакцинація від COVID-19 допомагає організму людини розвинути імунітет до вірусу. Організм може певним чином реагувати на вакцину — це означає, що тіло вибудовує захист. Можливі такі реакції як почервоніння, біль, набряк у місці ін’єкції, лихоманка чи озноб, головний біль, біль у м’язах чи суглобах, біль у животі, збільшення лімфатичних вузлів, нудота, втомлюваність тощо.
Ці реакції є нормальними та минають за кілька днів після вакцинації. Якщо відчуваєте дискомфорт, зверніться до свого сімейного лікаря за рекомендаціями щодо полегшення стану.
Більшість експертів сходяться на думці, що для полегшення стану дискомфорту після вакцинації можна безпечно приймати знеболювальне або засіб для зниження температури. Перед вакцинацією такі ліки вживати не потрібно.
Не зволікайте — вакцинуйтеся від COVID-19 уже сьогодні! Записатися на щеплення можна онлайн або за контактними телефонами центрів вакцинації та пунктів щеплення. Їх перелік і контакти можна знайти на сайті https://vaccination.covid19.gov.ua/list або за телефоном контакт-центру МОЗ: 0 800 60 20 19.