Мені у спадок дісталась дідова хата. Вона старенька, але так склалось, що тепер жити будемо тут, тож потрібно облаштовуватись. Усередині стіни вкриті побілкою, подекуди вона у плямах і вигляд має не дуже привабливий. Мене цікавить, чи можна на побілку поклеїти шпалери. Дуже вже хочеться освіжити інтер’єр.
Наталія ТОДОРАШКО. Миколаївська обл.
Поклеїти шпалери на побілку можна, але дотримуючись певних правил.
Передусім перевірте, чи не відшаровується побілка, чи не осипається, чи немає на ній тріщин, вибоїн, пухирів. Вона повинна міцно триматись на стінах, інакше вже незабаром шпалери просто відпадуть. Підозрілі місця та крупні зерна зачищають шпателем і шліфують наждачним папером. Якщо пошкодження поверхні значні — доведеться спочатку зняти вапняне покриття та правильно підготувати стіну.
Аби переконатись, що клеїти шпалери таки можна, спочатку зробіть пробне наклеювання. Для цього наклейте на стіну невеликий шматок шпалерного полотна, дочекайтесь повного висихання клею, а потім спробуйте відірвати шпалери. Якщо вони знялися без зусиль — ризикувати не варто. Якщо тримаються міцно — можна клеїти.
Не можна наклеювати шпалери:
- на крейдяну поверхню (а її досить важко відрізнити від вапняної);
- якщо шар побілки дуже товстий;
- якщо стіна уражена грибком;
- якщо приміщення тривалий час стояло без обігріву.
Спочатку поверхню стіни обов’язково 2–3 рази ґрунтують пензликом або валиком (ґрунт краще брати акриловий). Перед нанесенням наступного шару ґрунту необхідно дочекатись, доки висохне попередній (а на це може піти більше доби). І лише після того наклеюють шпалери. Для звичайних шпалер на паперовій основі вибирають універсальні клейові суміші.
Якщо шпалери оберете тонкі та світлі, щонайменші огріхи на стіні під ними буде видно. Крім того, стара побілка може мати жовтуватий відтінок, і це теж проявиться на шпалерах. Це важливо врахувати при їх виборі. Водночас товсті та важкі шпалери на побіленій поверхні можуть триматись погано, тому такі краще не обирати.
Ну, а якщо перед наклеюванням шпалер шар побілки таки доведеться зняти? Тоді її зчищають за допомогою шкребка, перед тим рясно змочивши поверхню поролоновою губкою або пульверизатором. Побілку в заглибленнях вимивають губкою або щіткою. Робота ця доволі брудна, тож перед тим потрібно застелити старими газетами підлогу, накрити чохлами меблі та переодягнутись у старий одяг. Коли очищена від побілки поверхня висохне, її шпаклюють і обробляють ґрунтом. Чекають, поки ґрунтовка підсохне (24–36 год.), і наклеюють шпалери. Але не одразу: спочатку клей наносять на внутрішній бік шпалер, полотно складають вдвічі, щоб добре просочилось клеєм, а за кілька хвилин розвертають і наклеюють на стіну. Важливо, щоб температура у приміщенні була не нижче 20 градусів і в жодному разі не було протягів.
Ольга КВАША, маляр-штукатур.