«Чай — кращий засіб щоб зігріти душу, розслабити тіло й розрадити розум».
Китайська мудрість.
Придумати такий подарунок, який би був корисним, приємним, але водночас недорогим — нелегко. До універсальних подарунків можна віднести чай — хороший напій завжди стане в нагоді, до того ж дарувати його можна різними способами. Наприклад, зробити зі звичайного чарівний напій в «емоційній упаковці» з добрими побажаннями або передбаченнями.
Вам знадобиться: коробка для чаю, яскравий папір для оклеювання коробки, а також папір для чайних пакетиків, атласна стрічка. Плюс самі чайні пакетики — можна придбати з різними смаками: чорний, зелений, з м’ятою, лимоном, ягідний або трав’яний.
Оклейте коробку ззовні й усередині красивим папером: від подарункової упаковки або будь-яким кольоровим. Можна скористатися навіть обкладинками від зошитів або альбомів для малювання, залишками шпалер. На крихітному листочку паперу за розміром ярличка до чаю (3х3 см) напишіть від руки або роздрукуйте побажання-передбачення. Так на кожному чайному пакетику з’явиться новий ярличок з написом: «Чай з ароматом радощів», «Хороше тільки починається», «Чашечка гарячого чаю зігріє душу», «Розділи зі мною це чаювання» тощо. Приклейте ярлики до чаю. Кожне побажання можна вкласти в маленький кольоровий конвертик. Складіть всі чайні пакетики в коробку. Додайте ще цукерки або печиво до чаю. Пов’яжіть подарункову упаковку красивою стрічкою.
Можете повторити нашу ідею або придумати що-небудь своє, авторське, створивши настрій! Як свідчить народна мудрість: «Чай — це як теплі обійми. Тільки в чашці». Даруйте близьким теплі емоції. Бажаємо вам приємної і радісної чаєтворчості!
ПЕРЕВІРКА ЯКОСТІ
Виробники стверджують, що в чайні пакетики упаковують особливий вид чаю: за розміром він дрібніший за традиційний листовий та заварюється швидше. Але побутує думка, що в пакетики насипають «підфарбовані» чайні відходи. Наша читачка з м. Боярки Київської обл. Надія БОРИСЕНКО каже, що виявити шкідливі добавки в чаї легко: вона опускає пакетик в холодну воду, якщо та починає фарбуватися, то це через барвники. Натуральному чаю потрібен час та окріп для заварювання.
З ІСТОРІЇ ПАКЕТИКА
До його створення підштовхнув випадок: переправляючи партію чаю по морю, американський торговець Томас Салліван із жахом виявив, що трюм корабля, де зберігалися мішки з цінним вантажем, затоплений. Споглядаючи промоклі мішки, Салліван зловив себе на думці: чому б не розкласти чайне листя в маленькі мішечки? Його тоді фасували в бляшані банки (в таких і зараз продають подарункові чаї), але ця тара була важкою і дорогою. Недовго думаючи, торговець втілив задумку життя: в 1904 році запропонував покупцям чай в невеликих шовкових мішечках, перев’язаних ниткою, кожен з яких містив заварку рівно на одну чашку, залишалося лише залити її окропом. Це були так звані пробники, тобто замовники могли порівняти різні сорти чаю, не купуючи великих партій, і потім вже визначитися з вибором.
Згодом дорогий шовк замінять марлею, яка, однак, буде надавати чаю неприємного присмаку. Саме тому для пакетиків був винайдений пористий папір, який прекрасно пропускав воду, не втрачаючи міцності.
Підготувала Діана ШЕПЕЛЬ.