Сусід викопав яму і встановив бетонні стовпці, не відступаючи від межі. Чи є норми, які регулюють такі випадки, якщо є, то яка відстань від межі має бути?
А. БІЛАШИК. Сумська обл.
Норми, які регулюють влаштування конструкцій та їх межі, визначені в Земельному кодексі України, ДБН 360-92 «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», ДБН Б.2.2-5:2011 «Благоустрій територій».
Так, згідно з державними будівельними нормами, відстань до бічної межі ділянки від найбільш виступаючої конструкції (споруди) стіни повинна становити не менше 1 м. Відповідно до ст.103 Земельного кодексу України (далі — ЗКУкраїни), власники та землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи їх використання за цільовим призначенням, при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення тощо).
Також, при наявності тематичного спору, порушення правил добросусідства за встановленням істини маєте право звернутися до органів місцевого самоврядування (ч.3 ст.158 ЗК України). А в разі неврегулювання спору — до суду.
При будівництві поряд із межею потрібно враховувати безліч нюансів. Наприклад, є норма щодо відступу одного метра від огорожі, але при будівництві житлового будинку відстань між будівлями має бути не менше 8 метрів — це вже протипожежні норми. Якщо ж говорити про облаштування вбиральні на подвір’ї, то в місті взагалі заборонено облаштовувати вигрібну яму. Повинні бути встановлені або очисні споруди, або ж вона має бути підключена до центральної каналізації, щоб стічні води не потрапляли в ґрунт.
Яна РОМАСЕНКО, юрисконсульт.