Бородавки – це утворення, спричинені папіломавірусом, який уражує кожного другого жителя планети. Відомо сотні його різновидів. Бородавки в більшості своїй безпечні, але не естетичні й спричиняють дискомфорт, якщо розташовані у місцях постійного контакту з одягом або на згинах тіла. Позбутися їх все-таки варто, оскільки, як і будь-яким вірусним захворюванням, ними можна заразитися.
ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ ЗАРАЖЕННЯ
«Підчепити» бородавки можна як прямим контактним, так і статевим шляхом. Часто з’являються в людей, у яких суха шкіра, є мікротравми на її поверхні – ранки, садна, тріщини, а також які гризуть нігті й обрізають кутикулу.
Торкаючись предметів побуту та гігієни, з якими взаємодіяла людина, що має бородавки, можна спровокувати зараження. Тоді вірус папіломи оселяється на травмованій шкірі, й починають рости бородавки. Аби цього не сталося, потрібно мити руки, дотримуватися правил гігієни, не торкатися бородавок пошкодженою поверхнею шкіри.
Також передумовою для виникнення негарних наростів є знижений імунітет. Адже мікроорганізми, що спричиняють це захворювання, живуть на шкірі практично в кожного з нас, але активізуються лише тоді, коли захисні сили організму слабшають. Щоб запобігти подальшій появі бородавок, дерматологи та косметологи після процедури видалення рекомендують пропити противірусні препарати, типу «Проти- флазід», – імуномодулятори, які перешкоджають розмноженню клітин вірусу папіломи. Відомо, що бородавки зникають і самі. І магія тут ні до чого. Просто імунітет впорався із захворюванням.
ЧИ МОЖНА ЗАЙМАТИСЯ САМОЛІКУВАННЯМ?
Народна медицина знає безліч способів лікування бородавок: від замовлянь до натирання їх соком чистотілу. Але вони неефективні. В домашніх умовах із бородавками також борються за допомогою їдких лугів або рідкого азоту. Однак так можна не лише вивести бородавки, а й завдати сильних опіків здоровій шкірі, залишивши на ній негарні рубці. Крім того, видалення бородавок у домашніх умовах може призвести до самозараження, і вони почнуть знову рости.
Та найголовніше: борючись із бородавками в домашніх умовах, можна не звернути увагу на більш серйозну проблему – рак шкіри, який на цьому етапі виліковний. Тому потрібно обов’язково звернутися до дерматолога, щоб упевнитися, чи дійсно це нешкідливий вузлик, а не новоутворення. Найпоширеніші місця появи бородавок – кисті рук, пальці, стопи, зони пахв, шия. Рак найчастіше утворюється там, де шкіра торкається одягу, наприклад, на шиї, в місці, яке треться об комір, або на згинах, наприклад, на внутрішньому боці ліктя. Підозру повинні викликати перш за все бородавки, що мають асиметрію, нерівний край, нерівномірне забарвлення, більші за 5 мм, і ті, що швидко збільшуються у розмірах.
СПОСІБ ВИДАЛЕННЯ МОЖЕТЕ ОБРАТИ САМІ
Нині в медичних установах існують різні способи боротьби з бородавками. Всі вони доволі болючі, проте ефективні.
1. Електрокоагуляція. Відбувається за допомогою електричного струму зі знеболенням.
2. Лазерна деструкція. Випалювання за допомогою лазера.
3. Радіохвильова деструкція. Видалення здійснюється радіохвилями високої частоти при високій температурі.
4. Кріотерапія. Руйнування бородавки шляхом замороження рідким азотом за температури -185 градусів. Цей спосіб передбачає кілька візитів до лікаря.
5. Хімічне видалення препаратами з високим відсотком кислоти. Таким способом можна видаляти лише крихітні бородавки, інакше поверхня опіка буде великою.
Усі видалені бородавки повинні бути відправлені на гістологію, щоб переконатися у відсутності недоброякісного утворення.
Валентина ГАРКАВА.