Популярність бруківки в садовому дизайні зрозуміла. Це довговічний і красивий матеріал, що вписується в будь-який ландшафтний дизайн. Вона облагороджує територію, а мощення «під натуральний камінь» ще й додає аристократичності.
Доріжки, стежки, бордюри, майданчики для відпочинку, під’їзди до гаража – все це можна облагородити за допомогою бруківки. Дуже красиво, коли нею вимощують ділянку навколо будівель, терас, альтанок, ґанків. Бруківкою можна розмежувати територію. Її колір має гармоніювати з кольором будинку. Важливо, що на бруківці не застоюється вода, бо вона просочується між швами, і не накопичується бруд. Такі покриття не потребують особливого догляду, хіба що іноді пройтися віником чи полити зі шланга.
Видів бруківки чимало. Її класифікують за товщиною, формою (конюшина, хвиля, трапеція, старе місто й ін.), кольором. Бруківка може бути бетонною, гранітною, кам’яною та з інших матеріалів. Основних видів укладки три: дугоподібна, довільна та правильними рядками. А підвидів безліч: віялом, косичкою, ялинкою, лусочками, шахматками тощо.
Найпопулярніша форма – прямокутна. Для виконання складних мозаїчних узорів використовують округлу форму. Фігурну бруківку використовують для складних візерунків. Квадратні плитки застосовують переважно для мощення територій, що витримуватимуть значні навантаження, та для великих площ. Плитки у формі хвилі — при укладанні паркових доріжок.
Від правильності укладки залежить довговічність бруківки. Аби розмітити майбутню доріжку чи майданчик, окреслюють їх контури, на поворотах вбивають кілки та натягують на них мотузку майже на рівні землі. Вкладають її на підготовлену основу – гравій і пісок чи бетонну подушку. Спочатку знімають верхній шар ґрунту на таку глибину, щоб поверхня мощення з урахуванням подушки та бруківки була на рівні ґрунту або трохи вищою, але не нижче.
Врахуйте, що з часом відбудеться невелика усадка. Потім насипають шар щебеню чи гравію, на нього – піску. Далі поверхню треба утрамбувати або полити зі шланга з насадкою.
На ділянках зі складним рельєфом і там, де буде значне навантаження, доведеться застосувати ще й бетонування: беруть 1 частину цементу та 4 частини піску і замішують. Шар такої подушки має становити 4-5 см. Бруківку укладають упритул, дотримуючись візерунка. Вирівнюють за допомогою рівня. Елементи підбивають киянкою (гумовим молотком). Можна скористатися й спеціальним війротрамбувальним апаратом. Щоб приховати стики, замощену ділянку засипають дрібним піском. Бордюр надасть мощенню завершеності.
Близька до бруківки за призначенням та зовнішнім виглядом тротуарна плитка. Форма таких виробів різноманітна, плитки можуть імітувати камінь. Основна різниця між матеріалами – тротуарна плитка значно тонша за бруківку.
Елементи бруківки і тротуарної плитки можна виготовити власноруч. Для цього треба придбати або виготовити спеціальні форми, які заливають бетонною сумішшю. Для міцності в них вкладають арматурну решітку. У верхній шар таких плиток можна додати кам’яну крихту, кольорове скло, шматочки кераміки. Тоді покриття буде особливо декоративне. Щоб надати плиткам бажаного кольору, їх забарвлюють.
Аліна ЗАЯНЧКОВСЬКА, дизайнер.