Серед онкологічних захворювань в Україні рак молочної залози займає провідні позиції. Чому саме цей орган такий вразливий щодо онкології? Які найголовніші фактори ризику, що спричиняють патологію? Що мають робити жінки в похилому віці, аби не стати жертвами недуги? Чи можливо «витягнути щасливий квиток»? Чому саме жінки у віці — в зоні найбільшого ризику?
Напередодні «Порадниця» звернулися до керівника мамологічного центру, завідуючого хірургічним відділенням Київського міського клінічного онкологічного центру, хірурга-онколога Миколи АНІКУСЬКА, попросивши його найперше назвати 5 основних причин, з яких жінка неодмінно має звертатися до лікаря-мамолога.
Ось вони, ці причини.
- Сама жінка, її стать. Бо хоч на рак грудей хворіють і чоловіки, та на сто випадків захворювань серед жінок лише один припадає на чоловіків.
- Молочна залоза — гормонозалежний орган, а відтак перебуває під впливом гормонів, що виробляє організм. Тому жінка має планово щорічно спостерігатися у лікаря-мамолога.
- У сучасної жінки змінився спосіб життя. Замолоду вона більше займається кар’єрою, ніж думає про сім’ю. На жаль, перші пологи не у 20, а після 25, а то й 30 років стали нормою. Це в кращому випадку. А отже, всі жінки — в групі ризику. І ми про це поговоримо.
- Якщо жінка планує своє майбутнє, вона не хоче, аби вагітність завадила її кар’єрі, вносила корективи, тому приймає гормональні препарати — не завжди контрольовано. Вона піддається стресу, а отже, вразлива до цієї хвороби.
- Жінка стає дедалі більш урбанізованою. Скажімо, живучи в місті, приймає тамтешній спосіб життя: брак фізичних навантажень, дуже високе психоемоційне навантаження, переважно фастфудівська їжа, дефіцит овочів, клітковини, і все це спричиняє зміну гормонального фону, метаболічного індексу, а отже, збільшується ризик виникнення пухлин молочної залози.
Повну версію розмови з лікарем можна прочитати у свіжому номері «Порадниці» від 17 жовтня цього року.