Ці сонячні ягоди називають чарівним даром природи. І не тільки тому, що приємні й смачні, адже є чимало й інших, які могли б посуперничати з ними. Цінність винограду полягає у тому, що у ньому сконцентровані життєво важливі для людини мінеральні та органічні речовини, вітаміни.
Особливо багатий він на цукри, що містяться у найбільш доступній людському організму формі — у вигляді фруктози і глюкози.
Цукристість його залежно від сорту коливається від 18 до 25 відсотків і більше. Це також комора незамінних для людини амінокислот, що швидко й легко мобілізуються організмом. Він бере участь у таких життєво важливих процесах, як синтез білків шкірних покривів, вітамінів, деяких гормонів, регулювання жирового обміну, стимулювання ростових процесів тощо. Дубильні речовини винограду сприяють активізації обмінних процесів в організмі, а ще вони значно зменшують наслідки променевого ураження, навіть спроможні попереджати їх негативний вплив.
Пектинові речовини, що містяться у свіжому винограді, проявляють антитоксичний вплив, здатні захищати від опромінення, зв’язувати та виводити з організму важкі метали, токсини, радіоактивні елементи. Ягоди винограду дуже багаті на легкозасвоювані вітаміни А, С, В, Bl, В6 тощо, які відзначаються більшою активністю й ефективністю порівняно з такими самими вітамінами, що потрапляють в організм з іншими продуктами.
Сік винограду вирізняється високою активністю макро- та мікроелементів. У свіжих ягодах, скажімо, калію більше, ніж в апельсинах, мандаринах та інших плодах. А за вмістом кальцію, фосфору, магнію, натрію він не поступається яблукам, лимонам, грушам, журавлині. Адже відомо, що катіони калію ефективно впливають на процес зв’язування води в тканинах людини і сприяють її виведенню, а катіони кальцію позитивно діють на нервову систему, швидше надходять у кров тощо.
Виноград ще в давні часи здобув славу високоцінного лікувального продукту. Його застосовують для лікування недокрів’я, шлункових захворювань, туберкульозу. Так, глюкоза та фруктоза винограду завдяки швидкій та повній засвоюваності є незамінним засобом у лікуванні загальної слабкості організму, сприяє відновленню нормальної діяльності серцево-судинної та нервової систем. Наявність у винограді легкозасвоюваних цукрів, вітамінів, органічних кислот забезпечує не лише фізіологічні, а й дієтичні властивості. Він має діуретичні, промивні, жовчогінні, кровоспинні властивості, знезаражує шкідливі продукти (феноли, індол), вважається цінним енергетичним засобом. Тобто відзначається широким лікувальним спектром.
Корисний не тільки у свіжому вигляді. Не менш цінні і продукти його переробки — соки та концентрати, варення, джеми.
Чисте натуральне вино з винограду завжди вважалося більш корисним для здоров’я, ніж горілка та інші міцні спиртні напої. А висушені ягоди — родзинки — використовують для приготування кондитерських виробів. У деяких національних кухнях для напоїв та страв застосовують навіть листя і молоді пагони винограду.
Отже, виноград є цінним продуктом з унікальними лікувальними властивостями. Вирощування його дає не лише матеріальний прибуток, а й велике моральне задоволення. Проводити вільний час на винограднику дуже корисно для здоров’я, спілкування з природою додає людині нових сил та енергії.