Наука втішає нас тим, що найближчими роками до звичного способу лікування (тобто знайомого з дитинства пломбування, а в зрілому віці, якщо хвороба задавнена, видалення і протезування) додасться майже чарівний — вирощування зубів. Як мовиться, поживемо — побачимо, а тим часом медики продовжують пошуки відповіді на запитання, як доглядати за ротовою порожниною, аби зберегти зуби неушкодженими якнайдовше. Скільки разів на день їх чистити? А якою пастою? І якою щіткою? Зрештою, коли саме? Думок фахівців із цього приводу чимало. Додамо, що відповідь може певною мірою залежати від виробників засобів гігієни для ротової порожнини, котрі нерідко фінансують роботу науковців.
Отже, коли чистити зуби? Тепер маємо ще одну відповідь. Як повідомляє сайт www.welt.de, її дав віце-президент федеральної асоції стоматологів у Берліні Дітмар Остерайх.
На його думку, не слід чистити безпосередньо після вживання їжі, бо це лише посилює руйнівну дію кислот, що містять продукти харчування та приготовлені з них страви. Так, чищення зубів одразу після сніданку, обіду та вечері дає змогу позбутися залишків їжі в ротовій порожнині, але водночас знищує мінерали, які організм людини виробляє для захисту від кислот, і таким чином послаблює зуби. Тому він радить чистити зуби через 30–60 хв. після трапези.
Крім того, німецький дослідник оприлюднив оригінальний погляд на проблему здорового харчування.
Багаті на кислоти фрукти і соки, яких ми поспішаємо наїстися влітку, аби «запастися вітамінами», завдають зубам шкоди, бо зношують зубну емаль і оголюють дентин зубів (мінералізована тканина, що слугує основою зуба та підтримує зубну емаль), — пояснює німецький медик.
Унаслідок цього підвищується чутливість до гарячих і холодних страв, та й зовнішній вигляд зубів зазнає непривабливих змін, вони темнішають, особливо ділянки, розташовані в безпосередній близькості до ясен.
На думку вченого, порятунок для зубів — це згадані вже мінерали, підвищений вміст яких забезпечує природний захист зубів, і фтор, що посилює зв’язки мінералів, роблячи зуби невразливими до кислот.
Олена СТАХОВСЬКА, лікар-стоматолог.