Переважна частина тих, хто збирається у відпустку, планує її провести далеко від місця свого постійного проживання. Залежно від матеріальних можливостей воліють відпочивати біля моря або в мальовничих гірських місцинах. На батьківщині, а ще ліпше — за кордоном.
З огляду на те, що курортно-туристичний бізнес нині розвинутий повсюдно, то від пропозицій, як мовиться, очі розбігаються. На жаль, часто-густо вибір зумовлюється престижністю країни, місця відпочинку, а не гарантією, що він буде повноцінним, корисним для здоров’я.
Виїжджаючи на відносно короткий термін до іншої географічної зони, людина зазнає так званого кліматичного стресу. Саме через необхідність організму адаптуватися до відмінних від звичних для нього погодних умов, тобто пройти часто доволі болісний процес акліматизації. Він передбачає пристосування до таких метеопара-метрів, як температурний режим, вологість, особливості довкілля, навіть певна зміна в інтенсивності тяжіння Землі (гравітація). На акліматизацію, звісно, потрібен час, тож залежно від адаптаційних особливостей організму, стану здоров’я цей процес інколи може тривати трохи не всю відпустку. Та хіба багато хто замислюється з приводу таких речей до того, як обрати місце відпочинку далеко від дому? Тим часом йдеться не лише про можливість змінити оточення, сповнитися новими враженнями, розважитись, а головне — відпочити, оздоровитися…
Термін акліматизації у кожного свій. Як правило, до двох тижнів. У цей час, тобто в перші дні перебування у чужій для вас кліматичній зоні, слід бути особливо обачними: не переобтяжувати себе перебуванням на пляжі задля засмаги, активними формами відпочинку (спортивні ігри, плавання, катання на водних лижах тощо). Акліматизація, зокрема за умов спеки, може спричинити порушення сну, втрату апетиту, розлади травлення та інших систем організму, зниження його опірності до інфекційних захворювань, загострення хронічних, зниження або підвищення кров’яного тиску тощо. Якщо такі симптоми не минають, поготів, коли стан погіршується, необхідно негайно вживати медичних заходів, а то й повернутися додому, у звичні кліматичні умови.
Отож перед поїздкою на відпочинок далеко від місця постійного проживання зважте на стан свого здоров’я, аби не завдати йому шкоди. Людям із певними захворюваннями, похилого віку краще відпочивати у профільних санаторіях у своїй кліматичній зоні.
У будь-якому разі, перш ніж прийпяти рішеиня щодо місця літнього відпочинку, порадьтеся з лікарем, який вас постійно спостерігає й знає особливості вашого організму.
Павло ЗАСУНЬКО, лікар загальної практики.