М’язовий біль у певних ділянках тіла – це основний симптом міозиту. Найчастіше піддаються ураженню м’язи шиї, грудної клітки, попереку, тазу (сідниці), гомілки. Біль може посилюватися при натисканні, під час руху, що спричиняє напруження уражених м’язів, але буває і у стані спокою, перед зміною погоди. На ураженій ділянці можуть з’явитися припухлість, почервоніння шкіри. Біль за шийного міозиту, як правило, тягнучий, тупий або гострий (печіння), часом «віддає» у потилицю, може поширюватися на ділянку між лопатками, плечовий пояс.
Запалення м’язів виникає внаслідок багатьох чинників, у тому числі травматичних, інфекційних, температурних (охолодження, перебування на протягах), психогенних (хронічний стрес), а також за таких системних захворювань, як ревматизм, червоний вовчак, інші порушення обміну речовин.
М’язовий біль також може виникати через незручну, нефізіологічну позу під час роботи за комп’ютером, неправильне виконання вправ і рухів під час занять спортом. Біль може сигналізувати й про брак вітамінів В12 і D.
Міозит – підступне захворювання, що має негативні, часто незворотні наслідки. Отже, його треба лікувати, усунувши причини, а не чекати, доки біль зникне. Зокрема за шийного міозиту запалення може поширитися на м’язи носоглотки, гортані, стравоходу, що в свою чергу призводить до ускладнень проковтування їжі, нерідко з’являються кашель, задишка. Достеменні причини й діагноз визначить лікар-фахівець (ортопед, хірург, невропатолог) після безпосереднього обстеження пацієнта. І призначить відповідне лікування. Зазвичай при міозиті рекомендують протизапальні препарати, і зігрівальні мазі (типу фіналгон), перцевий пластир, знеболювальні розчини (наприклад, меновазин), компреси з камфорним спиртом. Допоможе й уміло зроблений масаж (погладжування, легке розтирання, розминання). Інколи лікуванню сприяє необтяжлива гімнастика з підняттям і опусканням рук, розворотами тулуба, провисанням на турніку. Звісно, вправи з арсеналу ЛФК має призначати лікар-фахівець залежно від стану захворювання.
З-поміж засобів народної медицини можна використати такі. 2 листки капусти намилити, притрусити дрібкою питної соди, прикласти до болючої ділянки, зверху – шматок поліетилену, закріпити пластиром, зав’язати вовняним шарфом або хусткою. А ще втирати суміш: ретельно перемішати в чашці чайну ложку скипидару, яєчний жовток, столову ложку яблучного оцту. Процедури краще виконувати на ніч. Або заварити 1 склянкою окропу столову ложку листочків, кори чи бруньок верби, настоювати 1 год., приймати по 2 столові ложки 6 разів на день.
Павло ЗАСУНЬКО, сімейний лікар.