Розрізняють загальний і місцевий імунітет – опір дії шкідливих для організму чинників на рівні цілого організму або окремих органів та систем. За ослабленого імунітету людина частіше хворіє, а перебіг захворювань складніший.
Тож імунітет треба зміцнювати. Для цього є чимало засобів – від загартування й цілеспрямованих фізичних навантажень (гімнастика, спорт) до постачання організму специфічних речовин, або імуномодуляторів, у складі їжі та у формі медикаментів. Останній спосіб називається «імунотерапія» й має певні особливості та правила щодо застосування.
Як пояснює лікар-імунолог вищої категорії, кандидат медичних наук Михайло ПІНЧУК, опірність організму до захворювань підвищується завдяки препаратам тимуса, інтерлейкинам, інтерферонам, індукторам інтерферонів, біологічно активним пептидам, полісахаридам деяких грибів, лікувальним і профілактичним вакцинам. Їх активність зумовлена здатністю впливати на обмін речовин, активувати імунокомпетентні клітини. Внаслідок цього активізується й імунна система загалом.
Серед імуномодуляторів загальної дії – тимоген, лікопід, імунал (інша назва: імунорм). Ці та інші засоби підвищують загальну опірність організму до інфекцій та решти зовнішніх агентів, наприклад, алергенів. До слова, в складі імуналу є екстракт ехінацеї. Саме препарати, в тому числі настоянки цієї рослини, підвищують стійкість організму до вірусних, бактеріальних і грибкових інфекцій, протидіють вірусам грипу і герпесу.
Разом із тим одночасне застосування кількох (навіть двох) імуномодуляторів небажане, адже вони можуть по-різному впливати на одні ланки імунітету. І велике значення для ефективності імунозміцнювальних засобів має їх дозування: воно індивідуальне. Помічено, що дозування здебільшого залежить від стану імунної системи і меншою мірою – від віку і ваги людини. Тому необхідно, щоб дозу в кожному конкретному випадку призначав лікар-фаівець. Це важливо ще й тому, що надлишкова стимуляція імунітету призводить до протилежного ефекту – пригнічення імунної системи. Крім того, під час загострення захворювання не слід приймати імуномодулятори, хіба що цілеспрямованої дії (амізон, арбідол, аміксин), бо це створює додаткове навантаження на імунну систему, яка й без того активована на боротьбу з інфекціями.
Юрій ТОКАРЄВ.