Ці картопляні млинці дуже популярні в українській кухні, особливо в північних та західних регіонах. Є версія, що деруни прийшли до нас з білоруської, а туди – з німецької кухні через єврейську наприкінці XIX ст. Та нам, українцям, ця страва так сподобалася, що вважаємо її своєю. А побувавши на Х ювілейному Міжнародному фестивалі дерунів у Коростені на Житомирщині, ще раз у цьому переконалися. Ідейним натхненником проведення свята смаку став Валерій Нечипоренко, а організатором – міський голова Коростеня Володимир Москаленко.
Тисячі жителів з усієї України та з-за кордону зібралися 8 вересня, аби оцінити неповторний колорит фестивалю. Десятки кухарів демонстрували вміння готувати деруни просто неба. У Древлянському парку яблуку було ніде впасти, лунали римовані жартівливі запрошення до частування.
У рамках фестивалю щороку проводять конкурси на найкращий плакат, рецепт, пісню, вірш, анекдот про деруни. Цього ж року із кулінарних шедеврів були представлені навіть… картини!
Аж 3 позиції занесено до Книги рекордів України. Найбільший дерун завдовжки 162 см, завширшки 120 см та вагою 180 кг спекли на місцевому хлібокомбінаті. Поласувати «рекордсменом» і оцінити його неймовірний смак змогли усі охочі.
Ще один рекорд – найбільша кількість людей із прізвищем Дерун та похідними від нього на одній локації. Їх було небагато, та рекорд зафіксували. Може, наступного року українців із таким смачним прізвищем долучиться до святково-смачної події більше.
Ближче до вечора встановили й третій рекорд – найбільша кількість людей у національному одязі на одному кулінарному святі. Кожному гостю у вишиванці одягали браслет із порядковим номером. А їх було вручено 11909!
Відбулася ще одна знакова подія: Український інститут інтелектуальної власності надав коростенській громаді ексклюзивне право та патент на проведення фестивалю, інформаційним спонсором якого була й «Порадниця».
Родзинкою свята, що додала позитиву всім, став щорічний майстер-клас із приготування дерунів від міського голови. Цей та інші рецепти від наймайстерніших кухарів зібрала наша Діана Шепель. Їх ви знайдете на сторінці «Кухонні університети» у №37 «Порадниці» від 13 вересня 2018 року.
Цілий день відвідувачів розважали народні фольклорні колективи. Найбільше припали до душі виступи учасників VIII Міжнародного фестивалю «Грай, гармонь», ансамблів «Родослав» (м. Житомир) та «Лісапетний батальйон».
Музика й танці тривали допізна. Навіть дощ не налякав гостей, адже люди цілий рік чекали фестивалю, на якому є що подивитися, де погуляти і смачно поїсти.
Наталія ГАВРИЛЕНКО.