Інколи складається враження, що час просто зникає у прірві. Немарно письменники порівнюють його з піском, а невеличкий піщаний годинник ілюструє плин часу. Тож як навчитися поводитися з ним, аби вистачало на всі справи та ще й дозвілля? Знайти однозначну відповідь не можна, бо всі люди різні, а якщо приміряти до кожного один шаблон, то помилок не уникнути. Ми мріємо встигати безліч справ, бути успішними, мати час на друзів, родину, кар’єру, подорожі тощо. Але на заваді стає брак часу. Та насправді час не винен, треба просто помізкувати, як ним розпорядитися. В Інтернеті чимало посилань на сайти, книжки, тренінги, відеоматеріали на тему раціонального використання часу. Проте не обов’язково перечитувати всі, аби дійти правильного висновку. Головне – вибрати найбільш дієві способи «приборкання часу» і застосувати їх на практиці. І в цьому, сподіваємось, допоможуть поради, що дадуть змогу по-новому поглянути на проблему часу.
СПИСОК СПРАВ
Успішні люди користуються списком справ на добу. Втім, не завжди вдається виконати всі пункти, бо бувають обставини, які не можна передбачити. І це спричиняє певний дискомфорт. Але, з іншого боку, він тримає у тонусі.
ПРІОРИТЕТ
Визначтеся, які справи другорядні, а які – головні, й починайте день із головних. До того ж зранку в людини більше енергії і запалу. Під вечір незалежно від кількості випитої кави відчуваємо втому. Другорядні справи нерідко виявляються навіть необов’язковими, тож їх можна перенести на наступний день.
ЦІНУЙТЕ ЧАС
Коли навантаження незначне, з’являється спокуса побайдикувати, зайву годинку посидіти в Інтернеті. Але її можна було б використати з більшою користю! Тож цінуйте час, пам’ятайте, що його не повернути.
ВЕЛИКІ ЗАВДАННЯ
Значні за обсягом чи складністю завдання лякають і змушують почуватися непевно. Оцінити масштаб роботи іноді складно, від чого нерідко починається паніка. Але не марнуйте час на страх та роздуми. Розбийте велику роботу на маленькі частини. Навіть найменший крок має значення і поліпшує ситуацію. Набрали титульний аркуш курсової? Це вже зрушення! Розробили план дій? Знову крок уперед. І так з іншими проектами та справами.
ГАДЖЕТОМАНІЯ
Як не крути, більшості людей нині притаманна та чи інша форма залежності від гаджетів. Щодня користуємося смартфонами, планшетами, ноутбуками… З одного боку це зручно, а з другого – заважає. Відмовитися від інновацій важко, адже вони допомагають будувати бізнес, кар’єру, стосунки, навчатись, розважатись. Та маєте бути певні, що саме ви використовуєте гаджет, а не навпаки.
СТРОКИ
Встановіть строк для будь-якої справи, це дисциплінує. Інакше будь-які проекти тривали б роками і ніколи не завершувались.
ВІДПОЧИНОК
Не забувайте про власне здоров’я. Якщо робота шкодить йому, то явно не варта зусиль. А відновити втрачене здоров’я нелегко, іноді й неможливо. Тому робіть перерви, відпочивайте, шукайте хвильку для позитиву, чашки чаю з колегою або дружньої розмови під час обідньої перерви.
ІДЕАЛ
У кожного всередині сидить маленький критик, який чекає слушної нагоди, аби висловити власну думку. Ось невдача – і це твоя провина, треба було зробити краще! Цей критик вимагає, аби робота була виконана ідеально. Але коли прагнення досконалості переростає в манію, стає нестерпно важко. Боротися з «внутрішнім критиком» також нелегко, та мусимо навчитися не прямувати за примарним ідеалом. Адже сутність тайм-менеджменту – не взяти на себе якомога більше і виконати роботу ідеально, а ефективно впоратися з «денним завантаженням» і залишити час для себе.
Вікторія ЗАЙЧЕНКО.