Коли за вікном зимно, саме час влаштувати дружні посиденьки біля теплої печі, за чашкою запашного чаю, додавши до нього, наприклад, лимон. Та сфера застосування цього «зимового» продукту значно ширша. Поговорімо про це.
МЕДИЦИНА
Лимон — це джерело вітамінів і мінералів. Вживати його краще у свіжому вигляді. Передусім тут міститься багато аскорбінової кислоти, яка чудово підвищує імунітет, вітаміни A, E, D, групи B, а також мікроелементи: калій, мідь, фтор, цинк та інші. Склянка теплої води з додаванням кількох крапель лимонного соку, випита вранці натщесерце, пришвидшує метаболізм і очищує кишківник. Але вона протипоказана людям з підвищеною кислотністю шлунка.
КОСМЕТОЛОГІЯ
Нігтьові пластини та кутикули періодично натирають лимонною цедрою, це чудово їх зміцнює. Лимонним соком висвітлюють пігментні плями та веснянки на шкірі. Його наносять на проблемні зони, залишають на 10–15 хв. та змивають теплою водою. Відновити блиск волосся допоможе така маска: ч.л. лимонного соку змішують із 4 ст.л. меду та 6 ст.л. реп’яхової олії. Суміш наносять на волосся на 10 хв. і ретельно змивають. Людям із масним волоссям рекомендується час від часу наносити на вимите волосся трошки лимонного соку, а потім ополіскувати.
КУЛІНАРІЯ
Сік лимона — чудовий маринад для шашлику, він надає м’ясу м’якості та неповторного аромату. Лимон також чудово доповнить смак страв із риби. А щоб плід максимально віддав сік, спочатку його треба нагріти до кімнатної температури та прокачати по столу, з силою натискаючи на шкірочку. Потім розрізають навпіл і руками відтискають сік. А якщо соку потрібно буквально пару крапель, шкірочку проколюють зубочисткою та витискають необхідну кількість. Невелика кількість соку лимона стане пікантною заправкою для салату та збагатить його вітамінами. Щоб нарізані скибочками яблука, груші та банани темніли не так швидко, їх збризкують соком лимона. Цедра — чудове доповнення до тіста. А з відварених шкірочок, попередньо вимочених у цукровому сиропі, виходять смачні цукати. Якщо цедру лимона натерти на дрібній тертушці та змішати з цукром, матимете лимонний цукор.
ПРАННЯ
Сік лимона додають до відсіку пральної машини для порошку. Він зробить білі речі ще білішими і надасть їм приємного аромату. Для більшої ефективності наливають ще й трохи перекису водню. Або ж вичавлюють сік на пляму на білій тканині, залишають на пів години, а потім перуть виріб. До кольорових тканин не застосовують!
ПРОТИ НЕПРИЄМНИХ ЗАПАХІВ
Якщо натерти скибочкою лимона поверхню кухонної дошки, на якій різали м’ясо чи рибу, і залишити так на пару годин, неприємний запах зникне. А якщо обсмажити на сковорідці подрібнену шкірочку лимона, кухня наповниться тонізуючим цитрусовим ароматом. Протріть скибочкою лимона руки після того, як різали цибулю та часник — від запаху і сліду не залишиться. Коли ж мали справу з ягодами, сік лимона відбілить шкіру рук.
ПРИБИРАННЯ
Залийте сік лимона в ємність із пульверизатором, розбризкайте на алюмінієву поверхню та протріть ганчіркою — сяятиме як нова. З додаванням соку лимона готують ефективний засіб для миття поверхонь на кухні та у ванній. На 400 мл води — 100 мл оцту, сік одного лимона та ст.л. соди. Для запаху додають кілька крапель улюбленої ефірної олії. Суміш наносять на поверхні та протирають ганчіркою. Вікна сяятимуть, якщо помити їх розчином лимонного соку з водою (1:3). Розбризкують на шибки та протирають сухою ганчіркою.
ВИВЕДЕННЯ ІРЖІ
Нанесіть лимонний сік на іржаву поверхню, а за пів години протріть це місце щіткою.
ОЧИЩЕННЯ МІКРОХВИЛЬОВОЇ ПЕЧІ
Сік лимона вичавлюють у глибоку тарілку з водою та ставлять у мікрохвильовку. Виставляють на максимальну потужність і вмикають на 3 хв. Потім протирають внутрішню поверхню м’якою губкою — бруд і жир чудово відстануть разом із конденсатом.
ВИВЕДЕННЯ НАКИПУ З ЧАЙНИКА
Лимон нарізають на часточки, заливають водою, кип’ятять у чайнику та залишають на годину. Легкий накип відстане одразу. Якщо він сильний — повторіть так кілька разів. Так само діє і лимонна кислота.
Людмила РОМАШКО. м. Прилуки Чернігівської обл.