Болем організм сигналізує про певні розлади в ньому. Отже, належить не терпіти біль за принципом «згодом мине», а вживати заходи. Краще за все звернутися по медичну допомогу, а не тамувати больовий синдром знеболювальними препаратами навмання.
Головний біль виникає з багатьох причин, як-от: спазм судин, перепади атмосферного тиску (метеозалежність), різке підвищення або, навпаки, зниження кров’яного тиску, дія токсинів при отруєнні, перебіг мігрені, невралгії, ендокринних порушень (наприклад, гістамінний головний біль), алергічні реакції. У багатьох виникає так званий психогенний головний біль — через напруження психічного або фізичного характеру (перевтома, стрес), а також при тривожних і депресивних станах.
Найнебезпечнішою причиною головного болю є аневризма (грец. розширення) судин головного мозку — розширення просвіту артерії на певній її ділянці, найчастіше у місці розгалуження великої судини, між нижньою поверхнею головного мозку і основою черепа. Розрив аневризми призводить до крововиливу — геморагічного інсульту. Аневризма може тиснути на нерв або на навколишні тканини мозку, призводячи до пульсуючого, гострого, буквально «кинджального» болю в голові, що супроводжується блювотою і навіть непритомністю. Людину в такому стані необхідно терміново доправити до лікарні для обстеження, зокрема томографічного, діагностики й надання відповідної медичної допомоги, не виключено, що й хірургічної.
Розлитий головний біль може виникнути в задушливому приміщенні через брак кисню для мозку (гіпоксія). Його можуть спричиняти чадний газ, автомобільні вихлопи, випари від фарби, бензину, навіть просто різкі запахи — парфумів, квітів, часнику, цибулі. Сильний головний біль супроводжує також сонячний і тепловий удари.
Юрій ТОКАРЄВ.