Розчини метиленового синього («синька») та фукорцин широко використовували в лікуванні дерматологічних захворювань ще з радянських часів. Ними люблять мастити ранки, щоб «підсушити» ерозії, при герпесі та вітрянці, лікувати молочницю в немовлят і жінок, котрі годують грудьми, наносити на пупковий залишок, на рани в роті, при стоматиті.
Ці розчини мають підсушувальні, легкі дезінфікуючі властивості (протигрибкові й антибактеріальні), їх використовують як барвники у промисловості, науковці — в дослідженні клітин, як антидот при деяких отруєннях.
РИЗИКИ
«Синька» та фукорцин можуть бути токсичними, вони мають слабку ефективність і забарвлюють шкіру. Саме тому в дерматології ці розчини вже давно не застосовують.
1. Подразнення. Метиленовий синій може подразнювати слизові оболонки, якщо використовувати його у високих концентраціях. У складі фукорцину є фенол, і він також може спричинити подразнення шкіри. А якщо забагато й довго ним мастити, виникає головний біль, запаморочення або навіть отруєння. Фукорцин може пересушувати шкіру, особливо в чутливих зонах.
2. Ураження шкіри. Ці розчини зрідка можуть спричинити некроз (відмирання) шкіри, особливо при застосуванні у високих концентраціях на шкірних складках (наприклад, під грудьми, навколо статевих органів і між пальцями). Були повідомлення про те, що «синька» стала причиною виразок у ротовій порожнині.
3. Дія на організм. Розчини вважають доволі токсичними. Якщо метиленовий синій потраплятиме в організм (через всмоктування в рану чи слизові оболонки, при заковтуванні), то передозування може спричинити нудоту, блювоту, діарею та біль у животі. Є повідомлення про ураження крові — гемоліз, особливо в людей з дефіцитом глюкозо-6-фосфатдегідрогенази (G6PD). Метиленовий синій здатен спричинити ураження крові — метгемоглобінемію.
4. Алергія. Звичайно, нікого не здивую, застерігаючи, що фукорцин і «синька» можуть її спровокувати, як і всі ліки. Проте не хочу, аби люди думали, що «старі та перевірені» копійчані засоби точно не зашкодять.
5. Небезпека. Лабораторні дослідження показали: метиленовий синій здатний спричинити рак у мишей, але є мало доказів того, що це відбувається в людей. Хоча є інформація щодо обмеження його застосування, зокрема в Канаді.
6. Колір. Фукорцин і метиленовий синій можуть забарвлювати сечу, шкіру або слизові оболонки в синій та рожевий колір, що може бути неприємним, хоча і не небезпечним. Якщо їх тривалий час наносити на рану, та зона може стати постійно забарвленою (татуювання). Буває, батьки привозять до мене на прийом дитину з висипом, який щедро змащений фукорцином чи «синькою», і запитують, «що то може бути?». Не варто так ускладнювати роботу лікаря. Висип не видно, коли його зафарбувати, й інколи неможливо через це встановити діагноз. Окрім усього іншого, надмірне змащування цими розчинами ще й доволі некомфортне. Адже висип буде добре видно іншим людям, це неестетично, та й одяг забруднюватиметься.
Метиленовий синій і фукорцин не є страшним злом. Проте ці засоби не є й такими, що «перевірені та точно не зашкодять». Їх ефективність — низька, а от проблем від них буває більше, ніж користі. До того ж сучасна дерматологія пропонує значно ефективніші ліки.
Катерина БАКІКО, лікар-дерматолог.